info@mladiludiaazivot.sk +421 911 213 902
Kvapavka na vzostupe
15. marca 2022
0

Neisseria gonorrhoeae je baktéria, ktorá po vniknutí do tela vyvoláva pohlavnú chorobu: kvapavku. Podľa štatistík svetovej zdravotnej organizácie (WHO) je kvapavka  druhá najčastejšia bakteriálna sexuálne prenosná infekcia. WHO odhaduje, že každý rok pribudne okolo 82 miliónov nových prípadov medzi dospelými a dospievajúcimi (najčastejšie vo veku 15-49 rokov). Medzi najviac zasiahnuté oblasti patrí  Afrika, Amerika a západná časť od Tichého oceánu.

Kvapavka je infekcia, ktorá sa prenáša kontaktom pohlavných orgánov, úst a análneho otvoru, čo znamená, že nemusí dôjsť ani k ejakulácii, aby sa infekcia preniesla. Kvapavka sa prenáša aj z matky na dieťa počas pôrodu.

Časté symptómy kvapavky:


·       bolesti pri močení
·       biely, žltý až zelený výtok z močovej rúry
·       bolesť semenníkov
·       zvýšený vaginálny výtok u žien
·       vaginálne krvácanie medzi menštruáciami
·       análne svrbenie, bolesti, krvácanie alebo bolestivé pohyby čriev

 

Neliečená kvapavka spôsobuje závažné zdravotné problémy u oboch pohlaví. U žien sa môže infekcia šíriť až do vajíčkovodov, ktoré môže poškodiť, čo spôsobuje neplodnosť alebo riziko mimomaternicového tehotenstva. U mužov sa infekcia taktiež šíri ďalej, môže spôsobiť infekciu nadsemenníkov a taktiež môže viesť až k neplodnosti. Pokiaľ kvapavka nie je stále liečená ani v tejto fáze, z pohlavných orgánov oboch pohlaví sa môže infekcia šíriť do krvi a spôsobiť život ohrozujúcu roztrúsenú gonokokovú infekciu.

Nakoľko je kvapavka bakteriálneho pôvodu, lieči sa podaním antibiotík. Problémom však je že baktéria Neisseria gonorrhoeae je už rezistentná voči väčšine bežných antibiotík. 

Po úplnom vyliečení kvapavky daná osoba už infekciu neprenáša. Avšak osoby, ktoré sa už v minulosti liečili na kvapavku nemajú imunitu voči nej a môžu sa znovu nakaziť, pri styku s infikovanou osobou.


Zdroj:  

CDC.GOV

WHO.INT