info@mladiludiaazivot.sk +421 911 213 902
31. máj – SVETOVÝ DEŇ BEZ TABAKU
5. júna 2021
0

Fajčenie je jednou z najrozšírenejších akceptovaných toxikománií po celom svete. Je to kvôli jeho dlhej histórii a našej kultúre. Moderná doba však prináša mnoho nových poznatkov o tabakovej závislosti. Čítaj ďalej a dozvieš sa o nej potrebné fakty a zaujímavosti.

 

Rozdiel medzi tabakom a nikotínom

Aby sme uviedli veci na správnu mieru, je dôležité spomenúť rozdiel medzi tabakom a nikotínom. Tabak sa vyrába zo sušených listov tabaku virgínskeho alebo tabaku sedliackeho. Nikotín je alkaloid obsiahnutý v listoch tohto tabaku. Rastlina ho využíva predovšetkým ako pesticíd proti škodcom. Pre nás je nikotín definovaný ako vysoko návyková, psychoaktívna a stimulačná látka.

V čom sú teda nebezpečné tieto dve látky? Tabak obsahuje mnoho škodlivých látok, ako sú nikotín, oxid uhoľnatý, karcinogény a rádioaktívne látky. Tie užívateľ vdychuje najmä prostredníctvom dymu. Samotná závislosť vzniká práve kvôli obsiahnutému nikotínu.

 

10 zdravotných problémov, ktoré môžu byť spôsobené fajčením

  • zužovanie ciev
  • Zhoršuje sa hojenie rán.
  • Spôsobuje impotenciu.
  • Zvyšuje produkciu potu.
  • Dehydratuje telo.
  • Zvyšuje krvný tlak a rýchlosť tepu.
  • Spálené splodiny v dyme podporujú vznik rakoviny.
  • Spôsobuje mozgovo-cievne ochorenia.
  • Má za následok problémy v tehotenstve a pri pôrode.
  • Pasívne fajčenie – trpí okolie fajčiara, ktoré musí vdychovať škodlivý dym.

Žuvací a šňupací tabak

Síce sa môže zdať, že žuvanie a šňupanie je bezpečnejšia forma prijímania tabaku, nemusí to tak vôbec byť. Faktom je, že pri týchto formách nevzniká dym. To znamená, že splodiny dymu nevdychuje ani užívateľ, ani jeho okolie.

Kam sa poberú všetky nebezpečné látky z tabaku? Cez sliznicu, nosa alebo úst, priamo do krvného obehu. To znamená, že spôsobuje všetko to čo bežné cigarety vrátane závislosti a rakoviny. Telo si rýchlo vybuduje toleranciu na tieto formy, preto závislosť vzniká dokonca rýchlejšie a vo väčšom rozmere. Samozrejme nespôsobuje rakovinu pľúc, ale môže zapríčiniť rakovinu ústnej dutiny, nosa, hrdla, jazyka, pažeráka, obličiek a pankreasu. Okrem toho žuvací tabak má na následok zažltnuté zuby, infekcie ďasien a zubné kazy.

 

Alternatívne formy fajčenia

V posledných rokoch sa na trhu objavujú nové formy cigariet. Na Slovensku ide najčastejšie o zahrievaný tabak (IQOS) a rôzne druhy elektronických cigariet.

Zahrievaný tabak je malé elektronické zariadenie, do ktorého sa vkladajú tabakové náplne. Tie sa zahrievajú na teplotu 240 °C – 300 °C. Fajčením týchto náplní vzniká vodná para s obsahom nikotínu a tabakovej príchute. Tabak sa nespaľuje, preto nevzniká dym s nebezpečnými splodinami.

E-cigarety fungujú na podobnom princípe s tým rozdielom, že namiesto tabakových náplní sa používajú e-liquidy. Tie obsahujú nikotín, príchute a iné prídavné látky. Tabak v nich však nenájdete. Existujú e-cigarety s otvoreným a uzavretým systémom. Uzatvorené systémy sú bežne dostupné v obchodoch a podliehajú kontrole EÚ. Otvorené systémy sú známe tým, že si e-liquid užívateľ mieša sám, a tak môže do neho pridať aj drogy.

Dá sa povedať, že pri alternatívnych formách fajčenia je tabak vyradený z hry. Všetky formy však stále obsahujú vysoko návykový nikotín a s ním všetky jeho vedľajšie účinky. Vedci taktiež zdvíhajú prst nad možnými dlhodobými účinkami na zdravie. Tie nie sú úplne preskúmané, kvôli ich krátkemu pôsobeniu na trhu.

Slovíčko na záver

Podľa prieskumov 3 z 4 detí do piatich rokov vedia, čo je to fajčenie. Na svete fajčí viac než 1 miliarda ľudí a každoročne zomrie na choroby súvisiace s fajčením až 3,5 milióna osôb.

Treba poznamenať, že fajčenie prináša množstvo rizík, a to vo všetkých jeho formách. Je preto dôležité o nich hovoriť a najmä vedieť. Až vtedy keď poznáš všetky fakty, pozitíva a negatíva sa dokážeš rozumne rozhodnúť.

 

 

Zdroje:

slovenskypacient.sk

theses.cz

uvzsr.sk