info@mladiludiaazivot.sk +421 911 213 902
Aké jazyky lásky poznáme?
6. júla 2022
0

Jazyky lásky opisujú päť spôsobov, akými ľudia prijímajú a vyjadrujú lásku. Vzájomné poznávanie týchto jazykov medzi partnermi je dôležité, pomôže nám cítiť sa milovaný a oceňovaný.

Mnoho ľudí chce ukázať svojmu partnerovi že im na nich záleží, ale problémom je, že nevedia akým spôsobom im lásku vyjadriť. Autor Gary Chapman si začal všímať vzory a zvyky partnerov. Uvedomil si, že páry si navzájom nerozumejú vo svojich potrebách a tak v roku 1992 vydal knihu „The 5 Love Languages“. To aby pomohol párom ho viedlo k tomu, aby vymyslel päť jazykov alebo spôsobov lásky, akými si ľudia vyjadrujú lásku. Medzi tieto jazyky sa radia slová potvrdenia, kvalitný čas, fyzický dotyk, prijímanie darčekov a skutky služby.

Slová potvrdenia vyjadrujú náklonnosť prostredníctvom hovorených slov, chvály alebo uznania. Partner si užíva milé slová a povzbudenie.

Kvalitný čas je jazyk lásky, ktorý chce plnú pozornosť. Partneri sa cítia milovaný ak sú spolu, vypnú mobil a aktívne sa počúvajú. Pre ľudí s týmto jazykom je dôležitá kvalita, nie kvantita.

Fyzický dotyk znamená, že osoba sa cíti milovaná prostredníctvom fyzickej náklonnosti. Môže to byť napríklad držanie rúk, masáž, maznanie na gauči. Dôležitá je teda fyzická blízkosť.

Prijímanie darčekov alebo aj darovanie darčekov je o tom, že partner nemusí očakávať veľké alebo drahé darčeky. Vážia si nielen darček, ale aj čas a námahu.

Skutky služby vyjadrujú, že partner sa cíti milovaný a oceňovaný, keď pre neho niekto robí milé veci, ako napríklad pomoc s riadom, vysávanie, natankovanie auta,… 

 

ZDROJ:

verywellmind.com

mindbodygreen.com