info@mladiludiaazivot.sk +421 911 213 902
Aké sú tvoje vedomosti z témy Pohlavne prenosné infekcie?
20. decembra 2020
0

Pohlavné prenosné infekcie je zložitá téma s množstvom informácií. Ako sa vyznáš v tejto oblasti?

 

1. Ktorá kategória nepatrí do rozdelenia STI?

Plesňové infekcie sa síce môžu prenášať pohlavným stykom, avšak majú širokú škálu spôsobu prenosu a príčin a preto ich nezaradzujeme priamo medzi pohlavne prenosné infekcie.

2. Ako sa volá odbor zaoberajúci sa STI?

Venerológia je odvetvie lekárstva, ktoré uskutočňuje výskum, prevenciu a liečenie pohlavných chorôb.

3. Ktoré ochorenia musíme zo zákona povinne hlásiť, evidovať a sledovať?

Pri týchto ochoreniach zo zákona vyplýva povinnosť hlásenia, evidencie a dispenzarizácie ( pravidelného sledovania pacienta).Lekár je povinný pacienta poučiť o preventívnych opatreniach ,ktoré majú zamedziť šírenie nákazy. Pacient je povinný liečiť sa a podstupovať predpísané vyšetrenia.

4. Môže neliečená kvapavka viesť k neplodnosti?

Akútna forma kvapavky postupne zmierňuje a pri neliečení prechádza do chronického štádia, čo môže viesť k neplodnosti. U mužov je jeden z vážnych následkov komplikácie zadnej kvapavky impotencia.

5. Je syfilis smrteľná choroba?

Neskoré štádiá syfilisu môžu spôsobiť nádory, slepotu a paralýzu. Môže poškodiť nervový systém, mozog a ďalšie orgány a môže chorého dokonca zabiť. Syfilis je v počiatočných štádiách ľahko liečiteľný antibiotikami. Aj neskorá liečba dokáže zastaviť budúce poškodenie tela.

6. Ako sa prenáša mäkký vred?

Je prenášaný výlučne sexuálnym stykom a keďže sa jedná klasickú pohlavnú chorobu podlieha povinnému hláseniu.

7. Ako dlho prežije voš lonová bez hostiteľa?

Voš lonová je malý cudzopasný živočích ľudovo nazývaný "filcka", ktorý nevydrží bez hostiteľa viac než 24 hodín.

8. Čo nespôsobuje svrab?

Samičky roztoča lezú po koži jedinca a do niekoľkých minút sa zavŕtajú do jej spodných vrstiev, kde si razia chodbičky, nedostávajú as však do vnútorných pohlavných orgánov.

9. Je chránený pohlavný styk pri genitálnom herpese bezpečný?

V čase výsevu sa stáva chorí veľmi infekčný a preto sa odporúča vyhýbať sa pohlavnému styku, bozkávaniu alebo nadbytočnému fyzickému kontaktu s postihnutou osobou pokiaľ pľuzgieriky nezmiznú. Pri použití prezervatívu pri pohlavnom styku je pravdepodobné že sa infekcia prenesie na miesta, ktoré kondóm nepokrýva. Ani chránený pohlavný styk sa v danom prípade neodporúča.

10. V ktorom štádiu HIV ochorenia úplne zlyháva imunita?

Prvé príznaky poškodenia prichádzajú v 3. fáze ochorenia- Štádiu generalizovaného opuchnutia uzlín. V 4. fáze - je už imunitný systém pacienta výrazne postihnutý. Posledné štádium rozvinutého ochorenia je charakterizované úplným zlyhaním obrannej schopnosti pacienta.