info@mladiludiaazivot.sk +421 911 213 902
Ako a prečo si užívať lahodu pohodu :)
17. septembra 2020
0

Duševná pohoda je neoddeliteľnou a nevyhnutnou súčasťou zdravia. Je potrebné sa o ňu starať rovnako ako o fyzické zdravie, pretože jedno bez druhého nemôže fungovať.⁣⁣⁣

ZDROJ:

EDUWORLD – Ako sa starať o svoje duševné zdravie? 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Moderná doba je príznačná okrem rýchlej technológie aj rýchlym spôsobom života. Na mladých ľudí sú kladené čoraz väčie nároky, dostávajú viac školských povinností, očakáva sa, aby vynikali vo všetkých predmetoch a mysleli zodpovedne na svoju budúcnosť už od skorej mladosti.
Média i spoločnosť ich núti stať sa úspešnejšími, šikovnejšími, múdrejšími, krajšími, a pretože nie všetci sú schopní takýto nátlak spracovať, vzniká stres, vypätie a nervozita, a s tým spojené následky.
Nová štúdia, na ktorej sa zúčastnili ľudia vo veku 18-25 hovorí, že mladí ľudia strávia stresovaním, obavami a neistotou až 6 hodín denne.
A čo stres môže spôsobiť? Okrem oslabenia imunity, zvýšenia krvného tlaku, obezity, srdcovocievnych chorôb a iného, má veľký vplyv aj na psychické zdravie a môže viesť k syndrómu vyhorenia, depresii a dokonca až k samovražedným sklonom, ako vyplynulo aj z európskej štúdie vykonanej v roku 2018, v ktorej až 39% z opýtaných zažilo samovražedné sklony ako výsledok dlhodobého stresu.
Viac ako inokedy je dôležité dbať nie len o naše fyzické ale rovnako aj o naše duševné zdravie a snažiť sa byť v psychickej pohode. S tým môže pomôcť správny time manažment (naučiť sa pracovať so svojim časom, správne si zadeliť povinnosti, naučiť sa hovoriť !nie! veciam, na ktoré jednoducho nemáš čas) a stres manažment (naučiť sa ako správne reagovať a zvládať stres, čo robiť ak je toho na nás priveľa).

No hlavne si vedieť pravidelne a kvalitne oddýchnuť, dať sa do pohody a venovať sa veciam, ktoré lahodia tvojmu telu aj duši 😌🙏🏼

 

ZDROJ:

 

MENTALHEALTH.ORG.UK – Stressed nation: 74% of UK ‘overwhelmed or unable to cope’ at some point in the past year

INEDPENDENT.CO.UK 

UKYOUTH.ORG

 

Žijeme v uponáhľanej dobe. Každý deň sa ženieme za prácou, cieľmi či víziami, čo nás môže častokrát negatívne ovplyvniť. Čoraz častejšie trpíme úzkosťami, depresiami či inými psychickými poruchami. Preto je veľmi dôležité občas spomaliť. Vydýchnuť, zrelaxovať a načerpať nové sily💪🏼Každý tak ako mu vyhovuje a čo mu robí radosť, či už to bude obľúbená kniha, čas strávený s rodinou alebo prechádzka v prírode🏔

 

ZDROJ:

APA.ORG – Studies Show Normal Children Today Report More Anxiety than Child Psychiatric Patients in the 1950’s

 

 

 

 

 

 

 

Dnešná uponáhľaná doba ohrozuje naše zdravie. Mnohí nevyužívajú dovolenku na relax, ale na vybavovanie rôznych súkromných záležitostí. Ak sa však máme zotaviť z telesnej a duševnej záťaže a načerpať potrebné sily a energiu, potrebujeme odpočinok. Ten je dôležitý z viacerých dôvodov:

➡️ zlepšuje imunitu
➡️ znižuje riziko srdcovocievnych ochorení
➡️ znižuje riziko depresie a syndrómu vyhorenia
➡️ pomáha pri chudnutí
➡️ zlepšuje súkromný aj intímny život
➡️ posilňuje pamäť
➡️ zlepšuje vzhľad pleti
To, že ľudia nevedia relaxovať, si vo svojej praxi všimla aj psychologička R. Andrewová. Zistila, že za posledných 5 rokov čoraz viac jej ambulanciu navštevujú ľudia vo veku od 12 – 70 rokov, pre ktorých je obtiažne relaxovať. Predajcovia kníh na celom svete zas zaznamenali záujem o knihy, ktoré poskytujú rady, ako žiť v hektickej dobe a tiež o omaľovánky pre dospelých.
Ak premýšľate nad tým, ako by ste mali oddychovať, vedzte, že u každého človeka to je individuálne a tak by si mal nájsť nejakú aktivitu, ktorá ho baví a pri ktorej si dokáže plnohodnotne oddýchnuť. Ideálne sú aktivity v prírode, knihy či šport 😊

 

ZDROJ:

EDUWORLD – Prečo sa musíme naučiť oddychovať? 

PlNIELANU – Oddych je pre vaše telo dôležitý