info@mladiludiaazivot.sk +421 911 213 902
Ako byť v pohode ? Deň duševnej lahody 2021
14. septembra 2021
0

 

19.9 je deň, ktorý sme vyhlásili za Deň duševnej lahody. Je to deň, kedy máte vypnúť hlavu od starostí, práce, povinností, školy a venovať sa tomu čo vašej duši lahodí. 😌🙌🏻
Neznamená to, že v tento deň máte iba ležať doma na gauči. Máte robiť to, pričom sa cítite v úplnej pohode. Pre niekoho to znamená plávať, pre iného čítať knihu, pre ďalšieho skladať puzzle alebo si dať plnohodnotný poobedný spánok.
Naplánujte si najbližšiu nedeľu (19.9) tak, aby ste sa nestresovali povinnosťami ale aby ste mali svoju #lahodupohodu. 🤩

To, ako budete relaxovať a pohodičkovať môžete s nami aj zdieľať ! Postnite v nedeľu fotky na svoj instagram alebo facebook, kde nám ukážete, čo znamená #lahodapohoda pre vás. Nezabudnite označiť @oz_mlaz a #lahodapohoda. Ukážte nám, čo znamená lahodapohoda pre vás !😎

Pár tipov ako byť v pohode:

✔️počúvaj hudbu
✔️stanov si hranice pri rozhovoroch- nie vždy sa chceme rozprávať o všetkom. Niektoré témy sú pre nás stresujúce a nepríjemné. Stanov si hranice, kde nabudúce povieš: „o tomto sa nechcem rozprávať.“
✔️využívaj sociálne siete vo svoj prospech- sociálne siete vedia byť dobré aj zlé. Vynechaj to zlé a nesleduj ľudí ktorí sa ti nepáčia, ktorí majú rozdielny názor ako ty a ktorí ti neprinesú nič dobré.
✔️jedz- jedlo nás robí šťastnejším a čím sme šťastnejší tým sme viac v pohode !
✔️spomeň si čo ťa v detstve bavilo a pretransformuj to do dospeláckej verzie- napríklad detské maľovanky si môžeš zameniť za antistresové alebo púšťanie šarkana na skladanie modelov lietadiel.
✔️urob zo svojej postele svätyňu- naša posteľ by mala slúžiť na oddych a spánok. Nemáme si ju zamieňať s rozšírenou kanceláriou alebo na nej prechádzať Instagram od rána do večera.
✔️neobťažuj sa maličkosťami

✔️buď na prvom mieste- aby si bol v pohode mal by si samého seba dávať vždy a všade na prvé miesto.

 

ZDROJhealthline.com

huffpost.com

 

 

 

 

Vo Veľkej Británii v roku 2014 žiadala parlamentná skupina zložená zo všetkých politických strán zaoberajúca sa subjektívnou pohodou „národnú stratégiu na zlepšenie pohody, zníženie nerovností v oblasti pohody a hľadanie príčin nízkeho hodnotenia pohody“.🤔

Spomína tak výskum Európskej sociálnej sondy. Výskum popisuje ako sa rôzne stupne subjektívnej pohody líšia v rámci Európy, ako aj štúdiu vzťahu medzi príjmom a subjektívnou pohodou.

Tento výskum zbieral údaje osobných rozhovorov s respondentami, ktorí mali 15 a viac rokov v 29 krajinách. Získali 54 600 jedinečných odpovedí pričom respondenti boli vyberaný náhodným výberom. 😱

 

ZDROJ: europeansocialsurvey.org

 

 

 

 

 

Výskumná agentúra 2muse a nadácia Orange v spolupráci so spoločnosťou Liga za duševné zdravie uverejnili prieskum o stave vnímania duševného zdravia Slovákmi na Slovensku 🇸🇰.

Prieskum bol realizovaný na vzorke 1501 Slovákov vo veku nad 15 rokov.
Každý štvrtý až piaty Slovák v prieskume hovoril o pomerne častých prejavoch úzkosti a iných ťažkostiach.

Najviac išlo o podráždenosť, obavy či PROBLÉM UVOĽNIŤ SA☝🏻.
Významne štatisticky narástol podiel ľudí na Slovensku s miernou úzkosťou (z 23 % – marec 2020 na 30 % júl 2021).
Ďalšie hlásené ťažkosti boli únava, ťažkosti so spánkom či jedením, pocity nešťastia a apatie. Pri veľmi vysokej a vysokej miere ťažkostí, vyššie spomínané prejavy značne sťažujú život každému druhému z tejto skupiny. Významne väčší podiel žien, mladších Slovákov a ľudí so základným vzdelaním hlási úzkostné prejavy či iné ťažkosti takmer KAŽDÝ DEŇ.

V prípade duševných problémov by sa polovica ľudí vybrala za psychológom, tretina za svojím všeobecným lekárom. KAŽDÝ ÔSMY BY NEVYHĽADAL NIKOHO. Za všeobecným lekárom by išli najmä starší Slováci a Slovenky, a tí so základným vzdelaním. Naopak, najviac mladých by navštívilo predovšetkým psychológa.
Drvivá väčšina ľudí na Slovensku sa taktiež zhoduje, že HANBA SPOJENÁ S DUŠEVNOU PORUCHOU V SPOLOČNOSTI STÁLE PRETRVÁVA. Slováci sa zhodujú aj v tom, že vzdelávanie v oblasti duševného zdravia je dôležité. Najväčšiu podporu dostalo vzdelávanie v školách a praktické rady a informácie prečo a aké duševné poruchy sa u ľudí vyskytujú. Drvivá väčšina ľudí súhlasí s tým, aby aj zamestnávatelia zabezpečovali vzdelávanie v oblasti duševného zdravia.
Z prieskumu jasne vyplýva, že čím ďalej, tým viac Slovákov bohužiaľ trpí duševnými poruchami. Duševné poruchy sú do istej miery stále tabu témou, a prevencia so vzdelávaním v školách je v tejto oblasti viac než potrebná.

ZDROJ: dusevnezdravie.sk
 

 

 

 

Všetci to dobré poznáme, ideme si len na minútku niečo pozrieť na mobile a z minútky sa stáva hodina, dve 🙈. Je dôležité svoj čas s mobilom v ruke využívať efektívne a netráviť za obrazovkou príliš veľa času. Preto ti ponúkame pár tipov, ako si spraviť z mobilu dobrého sluhu, aby sa po čase nestal tvojim pánom.😊

 

ZDROJ: akobuk.sk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Agresia predstavuje útočné, výbojné správanie proti určitému objektu. 🚫 Môže to byť dospelý človek, zviera či dieťa. Jej cieľom je ublížiť živej bytosti, ktorá sa snaží tomuto správaniu vyhnúť. Veľmi častá je jej slovná forma 📢 , ktorú si možno ani neuvedomujeme. Napríklad aj vnucovanie vlastných názorov alebo útočenie na druhú osobu ironickými narážkami.
Považujeme ju za prejav nepriateľstva a v každodennom živote ju nazývame aj ako násilie, dobyvačnosť a brutalitu. 🙅‍♀️
Agresia je prejavom agresivity. Tú sa vieme aspoň z určitej časti naučiť ovládať, u nás na profile nájdeš aj pár tipov ako na to. 😌😊

 

ZDROJ: prohuman .sk 

 

 

 

 

 

 

 

O tomto syndróme ste už určite všetci počuli. Je to vrodené neuropsychické ochorenie, ktoré bolo objasnené v roku 1885 francúzskym neurológom Georgesom de la Tourettom, po ktorom je zároveň aj pomenovaný tento syndróm. Týmto ochorením trpí približne 50 zo 100 000 ľudí po celom svete. Typické pre toto ochorenie sú tiky, ktoré vychádzajú na povrch medzi 5-10 rokom života, no najhoršie to je v neskorej puberte. Či už náhle a nekontrolovateľné pohyby tela, vykrikovanie náhodných slov alebo nekontrolovateľné a náhle nadávanie – všetko toto sa považuje za príznaky Tourettovho syndrómu. Pri stresových situáciách sa tieto tiky zhoršujú. Títo ľudia sú často šikanovaní od svojho okolia, pretože ich nedokážu pochopiť.

Toto ochorenie sa zatiaľ liečiť nedá, jediný „liek“ na toto ochorenie je zmena výchovy dieťaťa a podpora s pochopením od okolia, ktorej sa mu často nedostáva. Trpiaceho týmto syndrómom treba sledovať a nechať ho robiť čo ho baví, pretože ako u ľudí s ADHD sa mu vďaka tomu tiky zmierňujú. Taktiež by mal ísť do špeciálnej školy,aby mal osobitnú starostlivosť.

Ak uvidíte na ulici človeka, ktorý nadáva nesúďte ho hneď, môže totiž trpieť týmto syndrómom.😇

ZDROJ: genetickesyndromy.sk