info@mladiludiaazivot.sk +421 911 213 902
Ako je to vlastne so sexuálnym násilím?
24. marca 2022
0

Bezpečnosť. Vec, ktorá by mala byť samozrejmosťou v každej spoločnosti a dopriata každému človeku rovnomerne. Aj keď Slovensko považujem za gendrovo rovnú krajinu, stále sú ženy tie, ktoré pocit bezpečia častokrát nemajú.

Keď sa bavíme o Slovensku tak v 12% prípadov spáchajú sexuálne násilie cudzí muži. Možno ste čakali vyššie číslo, tak ako aj ja. Napríklad 38%  je hodnota udávajúca prípady, ktoré sú spáchané vo vzťahu medzi mužom a ženou. Čiže to nie sú prípady spáchané cudzími mužmi, niekým kto nás po ceste domov prepadol v tmavej uličke. Sú to partneri, manželia či kamaráti. Znásilňované ženy poväčšine páchateľa poznajú, sú s ním v pravidelnom kontakte, možno dokonca vo vzťahu. Podľa pár psychológov to je tak preto, lebo muži od svojej partnerky, priateľky alebo kolegyne očakávajú nejakú sexuálnu aktivitu. Berú to ako jej povinnosť. Myslím, že všetci vieme, čo znamená áno a čo nie. Ak žena povie áno pred pohlavným stykom, no začne sa cítiť nepohodlne, rozmyslí si to alebo už nechce pokračovať, neznamená to, že je vyberavá, hysterická ani sa nesnaží byť zaujímavá. Jednoducho nechce pokračovať a muž to musí akceptovať.

V súvislosti s prípadmi, kedy je žena znásilnená jej známou osobou odporúčam seriál Grand Army (2020), ktorý sa venuje aj tejto tematike. Mladé 17 ročné dievča je sexuálne zneužité jej dvomi najlepšími kamarátmi, a okrem jej pocitov sú opísané aj jej ďalšie životné rozhodnutia.

Čo sa týka znásilňovania cudzími mužmi, neexistuje žiadne racionálne vysvetlenie alebo skôr riešenie (čo je v 21.storočí smutné). Niektoré vyspelé krajiny sa s tým vedia popasovať lepšie, niektoré horšie. Napríklad také Anglicko odporúča ženám nevychádzať po 6.hodine večer do ulíc. Nemali by to práve zakazovať tým mužom, ktorí násilie páchajú? Myslím si, že zákazy a určovania, kedy môže kto chodiť von nijako nepomôžu. Dievčatá a ženy sa môžu samé chrániť pomocou niektorých produktov. Peprové či slzné spreje sú najčastejšími spôsobmi ako sa dá ochrániť. 

Ďalším produktom, ktorý však nie je vyrábaný na Slovensku, je InvisaWear. Okrem toho, že sú ponúkané sady na sebaobranu, vyrába sa aj špeciálny náhrdelník a náramok. Ten má v sebe zabudovaný systém, ktorý pri stlačení pošle takzvanú SOS správu 2 ľuďom, ktorých si žena sama zvolí a taktiež vytočí 911, u nás 112. Cena za tento produkt je avšak vyššia ako pri spomínaných sprejoch (cca 120-200 dolárov).

Aj keď mnoho vecí uvedených vyššie vrhá negatívne svetlo na mužov, nie je správne ich hádzať všetkých do jedného vrecia a mať voči nim predsudky. Lepšie bude, ak sa či už mladí alebo aj starší, budú vzdelávať aj v tejto oblasti a otvorene rozprávať, aby sa sexuálnemu násiliu predchádzalo a aby sa ženy nebáli ozvať.

 

 

ZDROJ:

 

INVISAWEAR

ZASTAVMENASILIE