info@mladiludiaazivot.sk +421 911 213 902
Ako riešiť kyberšikanu ?
25. novembra 2020
0

Ako riešiť kyberšikanu ?⁣

➖ ukončite komunikáciu s agresorom,
➖ neodpovedajte, nereagujte,
➖ nesnažte sa útok vrát
iť⁣,
➖ zablokujte útočníkovi prístup k vašim účtom alebo telefónnemu číslu,
➖ uchovajte dôkazy – v
ytlačte/uložte si aj emaily, textové správy,
➖ oznámte útok ⁣
➖ v prípade potreby obráťte sa na odborníkov a špecializované inštitúcie (psychológov, Linku detskej istoty 16 111, políciu)⁣

 

 

ZDROJ:

DETINANETE. SK

 

 

 

Medzinárodným dňom boja proti násiliu páchanom na ženách je 25. november. Vyhlásilo ho valné zhromaždenie OSN pred sedemnástimi rokmi. Podnetom na jeho vznik bola brutálna trojitá vražda sestier Mirabalových, ktoré nechal 25. 1960 zavraždiť vtedajší diktátor Dominikánskej republiky Rafael Trujillo. Všetky tri totiž intenzívne vystupovali proti jeho režimu a založili aj hnutie Las Mariposas (Motýle) ako odpoveď na masakre nariadené Trujillom. Jeho stúpenci ich na rozkaz ubili na smrť a nafingovali ju ako autonehodu. Príbeh odvážnych žien bol niekoľkokrát sfilmovaný a v roku 1994 o ňom vyšiel aj bestseller V čase motýľov (In the Time of the Butterflies).

Napriek dlhodobému úsiliu mimovládok, ženských organizácií, medzinárodných i národných inštitúcií je násilie páchané na ženách stále jednou z najrozšírenejších foriem porušovania ľudských práv a dôstojnosti žien. Toto šokujúce číslo sa nemení: až jedna z troch žien na svete zažíva násilie a zneužívanie, pričom na túto skutočnosť nemá vplyv to odkiaľ pochádza, čo a či vyštudovala, koľko má rokov, aký je jej výzor, či zdravotný stav, prípadne aké sú jej sociálne a majetkové pomery.

Násiliu sú ženy vystavené doma, na pracoviskách, v školách a to nielen vo vojnovom konflikte, ale aj v mieri. 

 

ZDROJ:

NEWS.UN.ORG

 

Mimomaternicové tehotenstvo👶⁣ ⁣ Má rovnaký priebeh ako bežné tehotenstvo, tehotenský test je pozitívny no aj napriek tomu je to odlišný typ a vývoj v ženskom tele. Tehotenstvo tohto druhu je veľmi zriedkavé, nebezpečné a vo väčšine prípadoch končí odumretim plodu do 10. týždňa. ⁣

➡Príčiny sú rôzne, no najčastejšie je to spôsobené zápalom panvy, umelým oplodnením alebo akýmkoľvek problémom s maternicou. V 95% prípadoch mimomaternicového tehotenstva, je vajíčko oplodnené vo vajcovode. Ten môže postupným narastaním plodu ´vybuchnúť´. Embryo sa však môže nachádzať na viacerých miestach, či už v hrdle maternice, vaječníku alebo brušnej dutine. ⁣

➡Príznaky zo začiatku nie sú vôbec badateľné, keďže tehotenstvo prebieha ako každé iné, no v 6.-10. týždni dochádza k výrazným bolestiam v podbrušku alebo ku krvácaniu. Bežne sa nedá odhadnúť či ide o obyčajné otehotnenie alebo o mimomaternicové, preto to vie potvrdiť len gynekológ pomocou ultrazvuku. ⁣

➡Prečo embryo nedokáže prežiť a ohrozuje tým aj matku? Jednoducho nemá tie isté podmienky ako v maternici. Vo veľmi výnimočnom prípade plod prežije a žena donosí zdravé dieťa, no týmto ohrozuje život bábätka ale aj samej seba. ⁣ ⁣

 

ZDROJ:

 

 

Pri rizikovom správaní sa môže pohlavnou chorobou, alebo HIV nakaziť každý z nás. Preto by sme mali vedieť, ako sa môžeme brániť.

HIV sa šíri hlavne análnym alebo vaginálnym sexom bez kondómu alebo bez užívania liekov na prevenciu či liečbu HIV. Preto sa pri patnerovi, ktorého zdravotný stav nepoznáte odporúča používať kondóm. Častejší nechránený pohlavný styk s partnermi, ktorých zdravotný stav nepoznáte zvyšuje pravdepodobnosť, že budete mať partnera so slabo kontrolovaným vírusom HIV, alebo s inou sexuálne prenosnou chorobou.

Ďalšou z častých ciest prenosu je prenos krvou a to hlavne pri drogovo závislých, ktorí užívajú látku injekčne, pričom si nemenia ihlu. Aj preto množstvo neziskových organizácií venuje úsilie tomu, aby upozorňovali závislých na to, aby svoje striekačky a vybavenie nezdieľali s ostatnými.

Ľudia s podozrením na nákazu, by sa mali nechať otestovať, resp. sa o testovaní porozprávať so svojím partnerom a nechať sa otestovať skôr, ako budú mať sex.  Aj vedomosť o tom, že som infikovaní vírusom HIV a to, že sa nechám liečiť  pomáha znížiť riziko šírenia medzi ostatnými.

V prípade potvrdenej nákazy, existuje možnosť poradiť sa so svojím lekárom o preexpozičnej profylaxii (PrEP). Tá zahŕňa užívanie konkrétneho lieku proti HIV každý deň, aby sa znížilo riziko nákazy buď injekčným užívaním drog, alebo v kombinácii  s bezpečnejšími sexuálnymi praktikami, ako je používanie kondómov, prenosu pri pohlavnom styku.

 

ZDROJ: 

HIVINFO.NIH.GOV

 

 

Je všeobecne známe, že kondómy sa majú používať ako bariérová antikoncepcia a chránia oboch sexuálnych partnerov pred sexuálne prenosnými infekciami, ako je syfilis, kvapavka, HIV atď. Avšak v niektorých prípadoch ľudia z ekonomického hľadiska využívajú tento druh antikoncepcie viacnásobne, čo ich robí absolútne neefektívnymi, nakoľko je narušený povrch kondómu.

 

ZDROJ:  

NEWS-MEDICAL.NET