info@mladiludiaazivot.sk +421 911 213 902
Ako sa pripraviť na prvú prehliadku u gynekológa
8. augusta 2021
0

Veľa dievčat sa cíti nervózne pred prvou gynekologickou prehliadkou. Stačí sa držať týchto pár tipov a prvá prehliadka môže byť o niečo menej stresujúca 😌.

 

ZDROJ: HEALTHCENTRAL. COM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Láska prispieva k lepšiemu sexu. ❤️ Keď sme totiž zamilovaný sex je vzájomnejší. Je o dávaní a zdieľaní seba nie len fyzicky ale aj emocionálne. Láska prispieva aj
k emočnému naplneniu počas aktu.

Sex môže byť vzrušujúci aj bez ohľadu na to, či ste alebo nie ste zamilovaní. Avšak sex v milujúcom vzťahu dáva príležitosť rásť spolu a stať sa navzájom skvelými milencami. 👩‍❤️‍💋‍👨

 

ZDROJ: HEALTHYPLACE. COM

 

 

 

 

 

 

 

Obsedantno—kompulzívna porucha (v angl. obsessive-compulsive disorder, OCD) je mentálna porucha, ktorá sa prejavuje prítomnosťou obsesií a kompulzií.

Obsesie sú opakujúce sa klamlivé myšlienky alebo predstavy, ktoré spôsobujú úzkosť a nepohodu. Napr. strach zo smrti, choroby…
Kompulzie sú opakujúce sa stereotypné činnosti (napr. umývanie rúk, kontrolovanie vecí, počítanie, opakovanie slov), ktoré má človek za potrebu vykonávať. Ked to človek nevykonáva, prichádza pocit úzkosti.

Obsesie a kompulzie sú príznakom vnútorných konfliktov v ľudskom nevedomí. Niektoré priania, emócie a myšlienky sú potláčané a tak sa dostávajú ešte viac do ľudskej mysle. Mnoho jedincov s OCD trpí klamlivými presvedčeniami.
Tieto presvedčenia obsahujú zvýšený pocit zodpovednosti a tendenciu preceňovať ohrozenie alebo prikladajú prehnaný význam myšlienkam. Napr. prehnaný strach z baktérií. Často majú potrebu dokonale ovládať svoje myslenie.

 

 

Typické sú aj ďalšie prejavy:
• nezmyselné hromadenie alebo usporadúvanie vecí,
• nekonečné zapínanie a vypínanie svetla,
• nazeranie za dvere,
• opakované dotýkanie sa tých istých predmetov,
• nestúpanie na „čiary“, keď ideme po dláždenej chodbe, chodníku.
Jednoznačná príčina ochorenia nie je známa. Na vzniku a vývoji OCD sa pravdepodobne podieľa viacero faktorov.
Predpokladajú sa predovšetkým problémy s prenášaním informácií pomocou sérotonínu. Ide o látku, ktorá pomáha pri prenose nervových signálov v mozgu, čím ovplyvňuje pocity šťastia a pohody, spánok či telesnú teplotu. Dôležitým faktorom je tiež výchova, prostredie, stresujúci životný štýl a genetická predispozícia.

Mnoho dospelých s touto poruchou má celoživotnú diagnózu úzkostnej poruchy (76%) alebo depresívnej a bipolárnej poruchy (63%). Liečba OCD spočíva v spoznaní klientových vedomých aj nevedomých emócií a myšlienok. Ich spoznaním nastáva úľava a OCD ustúpi.

 

ZDROJ: BRATISLAVSKÝPSYCHOLÓG. SK

 

 

 

 

Sexuálne násilie môže byť pre obeť veľmi traumatizujúci zážitok po ktorom sa necíti fyzicky a duševne veľmi dobre. 🤕

Pripomíname, že obeťou sexuálneho násilia sa môže stať hocikto ženy, muži, dievčatá či chlapci. Samotný pojem sexuálne násilie sa vzťahuje na sexuálne aktivity, ku ktorým dôjde bez jasného a nepochybného súhlasu obete.⛔️

Ľudia, čo prežili násilie, musia dostať podporu a pomoc. 😌 Preto sa s Vami podelíme o pár tipov ako zistiť, že blízka osoba prežila sexuálne násilie.

 

ZDROJ: ZASTAVMENASILIE. GOV. SK

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podľa vykonanej štúdie o drogových závislostiach teenageri, ktorí pravidelne užívajú marihuanu majú 4 násobne väčšiu pravdepodobnosť, že sa budú správať násilne a až 5 krát väčšiu pravdepodobnosť, že budú kradnúť oproti ľuďom, ktorí neberú žiadne drogy. 👦🏻👩🏼

Tvrdí tak národný prieskum z USA ohľadom domácností a zneužívaní drog deťmi. Je to vraj preto, že marihuana je dnes častokrát účinnejšia ako to bývalo. Dnes sa na pestovanie marihuany vyberajú lepšie pestovateľské techniky ako kedysi, a tak sa vypestuje silnejšia droga.

 

ZDROJ: DRUGFREEWORLD. ORG

 

 

 

 

 

 

 

 

Pohlavne prenosné choroby sú často bolestivé a nepríjemné. Väčšina pohlavne prenosných chorôb sa dnes našťastie dá liečiť, no nesmieme zabúdať aj na potraviny ktoré pri liečbe konzumujeme. 🍎🥬🍊
Niektoré potraviny nám môžu liečbu uľahčiť, no iné nám to naopak môžu komplikovať. Asi každý z nás vie, že keď sme chorí, nie je dobré jesť cukor a naopak prospešné sú jedlá bohaté na vitamíny a minerály. 🍽
Tu je krátky zoznam veľmi zdravých a ľahko dostupných potravín, ktoré nám už naše staré mamy dávali, keď sme boli chorí. No v prvom rade je potrebné dodržiavať pokyny lekára a užívať predpísané lieky 💊.

⚪️Cesnak – cesnak je veľmi dôležitou zložkou potravy, ktorá by určite nemala chýbať v našom jedálničku, keď bojujeme s akoukoľvek chorobou. Má antibakteriálne, antivírové aj protiplesňové účinky. Okrem toho podporuje imunitu a zabíja choroboplodné zárodky.
🥥Kokosový olej – Kokosový olej taktiež obsahuje veľmi prospešné zložky ako napríklad kyselinu laurovú, ktorá dodáva kokosu jeho antibakteriálne vlastnosti. Okrem toho má aj protiplesňové účinky. Niektoré ženy ho dokonca používajú aj na podráždenú pokožku či genitálne oblasti.
🍵Zázvor – Zázvor je všeobecne pokladaný za prírodné antibiotikum a podáva sa napríklad vo forme čaju pri angíne či zápale horných aj dolných dýchacích ciest. Okrem toho však účinkuje protizápalovo na celý organizmus a je veľmi chutný.
🍯Med – Med sa už po stáročia používal na liečivé účely. Napriek tomu, že má vysokú koncentráciu cukru, obsahuje množstvo iných zložiek, vďaka ktorým v konečnom dôsledku pôsobí tiež protizápalovo.
🥬Kapusta – Kapusta je veľmi zdravá a účinná najmä pri detoxikácii pečene, močového mechúra či hrubého čreva. Má taktiež protizápalové účinky.
🍠Chren – Chren sa vďaka svojím antibakteriálnym účinkom už od dávna používal pri rôznych zápaloch. Môže byť veľmi účinný pri zápaloch močových ciest a pľúc.
🍇Brusnice – Brusnice ako ovocie alebo ako šťava sú výborný doplnok stravy. Zmierňujú bolesť, podráždenie a tiež zabíjajú baktérie.

Tento krátky zoznam potravín neodhalil naozaj nič prevratné, no tým viac by sme na ne nemali zabúdať. 👍🏻 Vďaka ich prírodnému zloženiu bojujú komplexne nie len pri pohlavne prenosných chorobách. A keďže to sú prírodné liečivá, dajú sa konzumovať denne aj ako prevencia a posilnenie organizmu. Avšak, ako sme už spomínali, treba sa vždy riadiť pokynmi lekára a stravou si len posilniť telo a pomáhať pri liečbe. 👨‍⚕️🍀

 

ZDROJ: PULSE. NG