info@mladiludiaazivot.sk +421 911 213 902
Ako sa starať o svoje zdravie počas horúčav
18. augusta 2022
0

Počas celého leta sa stretávame s extrémnym teplom a vysokými teplotami. 🥵 Práve teraz treba mať dostatok informácií ako sa starať a chrániť naše telo pred teplotným šokom. 💡

1️⃣ Hydratujte sa 💦
Začnite hneď zrána a pite pravidelne počas celého dňa. Snažte sa spomenúť si na vodu pri každej úlohe. Dobrým spôsobom ako udržiavať pitný režim je si so sebou stále nosiť fľašu vody. Je dobré pripomínať, že sladené nápoje, alkohol, káva či čaj odvodňujú, preto je dôležité, koľko čoho pijete. Vhodnými alternatívami sú voda, čistá alebo s citrónom či plátkami uhorky, bylinkový čaj, kokosová voda, bezkofeínový ľadový čaj.

2️⃣ Nepremáhajte svoj organizmus 🤸🏻
Pokiaľ vykonávate fyzicky náročnú aktivitu, cvičenie či manuálnu prácu, dbajte na správne dýchanie a doprajte si dostatok čerstvého vzduchu. Pri cvičení, v horúcich mesiacoch sú odporúčané pravidelnejšie a ľahšie cviky

3️⃣ Dbajte na správny jedálniček 🍎
Mali by sme uprednostniť ľahko stráviteľné a osviežujúce potraviny a jedlá, ako čerstvé ovocie, listová zeleninu, šťavy alebo šaláty, spolu s pridaním proteínov. Vyhýbať by sme sa mali ťažkým mastným a nezdravím jedlám a rýchlemu občerstveniu. Ťažké jedlá unavujú a zvyšujú cholesterol. Vhodné je doplniť vitamíny ako B-komplex pre relaxáciu nervového systému.

4️⃣ Starajte sa o pokožku 💆🏻‍♀️
Treba dávať pozor na to aby bola počas slnečných vysušujúcich páľav pokožka dostatočne hydratovaná. Tvár a rovnako aj pokožka by sa mala oplachovať pre ochladenie a očistenie od prachových čiastočiek 3 – 4 krát do dňa. Pre ochranu pokožky nezabúdajte na opaľovacie krémy aj počas bežného dňa, nie len pri opaľovaní.

5️⃣ Vyhýbajte sa intoxikácii ❌🍻
Počas leta je fajn správne odhadnúť svoj limit pri pití alkoholu. Alkohol v kombinácii so slnkom rýchlo dehydratuje pretože sa viac potíme a chodíme častejšie na toaletu. Zvýšená konzumácia počas horúčav môže viesť k závažným zdravotným následkom.

6️⃣ Dajte pozor na zranenia 🤕
Leto je plné rôznorodých aktivít a preto sa zvyšuje aj šanca na zranenia. Do povinnej výbavy patrí plne pripravená lekárnička. V letnej sezóne sú totiž rany a zranenia silne ovplyvnené úpalom, vlhkosťou a môžu sa ťažšie zotavovať.

 

ZDROJ: uvzsr.sk