info@mladiludiaazivot.sk +421 911 213 902
Ako sa zbaviť psychickej závislosti na fajčení
1. septembra 2022
0

Tento typ závislosti tvorí dominantné miesto v centrálnom nervovom systéme človeka.  Tabak obsahuje nikotín, ktorý po vdýchnutí cigaretovým dymom najskôr vstúpi do pľúc a potom do krvi. Táto látka sa ďalej šíri krvou po celom tele. Časť nikotínu vstupuje do mozgu, kde spôsobuje uvoľňovanie dopamínu. Subjektívne sa to prejavuje príjemným pocitom pokoja a relaxácie. V dôsledku častého systematického fajčenia si mozog zvykne na vysoké hladiny dopamínu a považuje to za normálne. Postupne sa dané množstvo javí ako nedostatočné, vzniká vyššia tolerancia, a tak sa potreba fajčiť zvyšuje. 

Prestať fajčiť je dosť ťažké, ale s dostatočnou túžbou je to možné. Mali by ste pochopiť postupné pokyny na riešenie tohto zlozvyku.

1.  Na začiatok rozhodnite o motívoch, prečo sa musíte zbaviť psychologickej závislosti od fajčenia. Ako sa zmení váš život ? Čo dobré získate ?
2. Pokúste sa prestať náhle. Len sa rozhodnite, že odteraz nikdy nebudete za žiadnych okolností vyberať cigaretu. Je dôležité to urobiť teraz, a nie od zajtra, budúceho pondelka, mesiaca alebo roku. Musíte mať veľkú vôľu, ale toto je najrýchlejšia a najúčinnejšia metóda.
3. Nemôžete okamžite prestať? Potom prestaňte fajčiť postupne. Napríklad každý deň znížte počet cigariet o jednu. Alebo predĺžte čas medzi prestávkami každý deň o pol hodiny.
4. Odstráňte z dosahu všetko, čo pripomína fajčenie. Všetky zapaľovače, popolníky, plagáty, postavičky s cigaretami. Balíčky cigariet by samozrejme nemali byť vo vrecku, kabelke, aute ani na stole.
5. Ak je to pre vás ťažké bez cigariet, vyskúšajte špeciálnu žuvačku alebo tablety. Obsahujú bezpečné dávky nikotínu a môžu tlmiť chuť na cigaretu.   
6.  Nájdite si niečo, čo vás zamestná. Ľudia totižto často fajčia z nudy. Poprípade nudu vyplňte inou aktivitou, ako napríklad prechádzka, cvičenie, kniha atď.


Pamätajte si: vašou hlavnou úlohou je vrátiť obvyklú hladinu dopamínu v mozgu na pôvodnú úroveň, potom závislosť zmizne. Nebojte sa takisto obrátiť na odborníka.

 

ZDROJ:

howtogetrid-sk.expertexpro.com