info@mladiludiaazivot.sk +421 911 213 902
Ako si vybudovať silné priateľstvá
25. mája 2022
0

Budovanie silných priateľstiev môže znieť, ako malichernosť alebo ako samozrejmosť. No predsa v určitom veku už prestávame riešiť, kto sa s kým rozpráva, kto s kým, kde bol. Máme menej času na každodennú kávičku a malicherné kecačky. Prichádza viac povinností pracovných, služobných, školských a voľný čas sa zužuje. V prípadoch so šťastným koncom nám vo vyššom veku ostane pár pravých priateľov. V menej šťastných prípadoch človek môže prísť na to, že ostal sám.

Podľa prieskumu spoločnosti Yougov, do ktorého sa zapojilo 1200 ľudí, až 27 % ľudí v strednom veku nemá blízkych priateľov a 22 % uvádza, že nemá žiadnych priateľov. 

Príčin existuje veľa. Každá je individuálna. Dôležité je, že na každom vzťahu treba pracovať. Poznáme to z príručiek na šťastné partnerské vzťahy. Avšak neplatí to len pre partnerstvá ale aj pre priateľstvá. Pokiaľ nedbáme o určité aspekty priateľstva môže sa vytratiť rýchlo a bez mihnutia oka. 

Ako začať pracovať na svojich priateľstvách:

  • vďačnosť– keď vyjadrujete vďačnosť vo vzťahu, ľudia vás vnímajú ako vrúcnych, priateľských a skromných. To je dobrý základ pre kvalitné a trvalé sociálne puto.
  • Dôvera– začína tým že sa niekomu otvoríme a dovolíte to aj druhej strane.
  • čas– na upevnenie priateľstva je potrebných asi 60 hodín zdieľania, rozhovorov a spojení hovorí štúdia publikovaná vHuman Communication Research
  • záujmy– veci, ktorými v skutočnosti trávite čas sú spoločné črty, ktoré vás najviac ovplyvňujú

Možno si po prečítaní poviete, aká to je samozrejmosť. Avšak zamyslite sa hlbšie nad konkrétnymi bodmi a uvedomte si, kedy a za čo ste naposledy vyjadrili vďaku vašim kamarátom, koľko času spolu trávite do týždňa, čo vás spája ? Možno práve tento článok vás má nakopnúť k tomu aby ste zavolali svojim kamarátom a pokecali.