info@mladiludiaazivot.sk +421 911 213 902
Ako si zlepšiť kvalitu spánku?
7. novembra 2021
0

Kvalitný spánok je často podceňovaný, no napriek tomu, tak veľmi dôležitý☝🏻.
Spánok je základom pre naše psychické a fyzické zdravie, fungovanie počas dňa. Má veľa benefitov, a preto ti ponúkame pár tipov, ako si zlepšiť svoju kvalitu spánku😊.
😴Nastav si budík na čas, kedy máš ísť spať – udržíš si tak pravidelný spánkový režim.
😴Obleč si ponožky – človek by ani nepovedal, ale ponožky v posteli ti môžu veľmi pomôcť – vedecké štúdie dokázali, že pocit teplých nôh a rúk ti dokáže pomôcť zaspať rýchlejšie.
😴Snaž sa si udržať tmavú izbu v príjemnej chladnej teplote – prieskum ukázal, že optimálna teplota pre kvalitný spánok je niekde medzi 16 a 20°C.
😴Obmedz ťažké a sladké jedlá – posledné jedlo by malo byť minimálne dve hodiny pred spaním a nemalo by to byť nič ťažké. Bude sa ti tak ľahšie zaspávať a tvoj žalúdok sa nebude počas spánku trápiť s trávením.
😴Aspoň hodinu predtým, ako pôjdeš spať vypni všetku elektroniku – telo tak nebude vystavené modrému žiareniu z elektroniky, tým pádom bude viac unavené. Pred spaním skús siahnuť radšej po knihe.

😴Skús kvalitnejší matrac – častým problémom je, že ľudia majú zlý komfort v posteli. Nevedia prísť na to, prečo sa im tak zle spí no niekedy aj takáto jednoduchá vec vie pomôcť.

 

ZDROJ: dormeo.sk

 

 

 

 

 

Tieto testy fungujú rovnako, ako tehotenský test v tom, že kúsok papiera je namočený vo vzorke tekutiny a zmena farby naznačuje pozitívny výsledok. 🧐🤯

 

ZDROJ: sciencedaily.com

 

 

 

 

 

 

 

Tento syndróm je veľmi málo známy, no taktiež dosť nebezpečný. Ľudia, ktorí videli Rodinu Addamsovcov si určite vedia spomenúť na ruku, ktorá tam chodila. Tento syndróm je niečo podobné, no je to založené na mentálnej báze.
Syndróm anarchistickej ruky spočíva v tom, že tvoj mozog pri skoro každej, aj len čo najmenšej zmene nálad tvoju ruku “zaktivuje.” V podstate si tvoja ruka bude robiť čo chce. Nedokážeš ju ovládať, ani si ju nejako poddať. Prečo je ale porucha tak nebezpečná? Tento syndróm okrem rozbitia pohárov, okien, dokonca aj bitia seba samého, či íných sa ťa môže pokúsiť zabiť. Tvoja ruka ťa môže zabiť v spánku uškrtením. Je to taktiež veľmi nepríjemne, pretože ľudia ktorí trpia týmto syndrómom majú pocit, že ruka nie je častou ich tela ale niekoho iného a nepatrí im. Môže ťa škrabať, pichat, štekliť, bude sama bez toho aby si si to uvedomil presúvať veci v tvojom okolí, rozopínať oblečenie či dokonca ti môže vypichnúť oko.
Napriek tomu, že túto chorobu objavil a popísal už v roku 1908 nemec Kurt Goldstein stále na ňu nie je liek. Jediné čo sa dá robiť, je brať lieky na ukľudnenie ruky alebo ako vo filmoch si ju ľudia s týmto syndrómom po nejakom čase, keďže s ňou nebudú môcť žiť môžu amputovať. Táto choroba má neskutočný dopad na fyzické zdravie vďaka ruke, ktorá môže ublížiť, no ešte väčší na psychické zdravie. Okrem toho, že pacienti nie sú radi s rukou vo svojom tele, často sú nabádaní na sebapoškodzovanie.

 

ZDROJ: manmagazin.sk

 

 

 

 

 

Time management, ako nástroj, dáva možnosť na zvýšenie efektívnosti a produktivity. 😊

 

 

ZDROJ: techjury.net

 

 

 

 

 

 

Time manažment (riadenie času)⏰vyžaduje disciplínu, ktorá ťa môže najmä na začiatku stáť veľmi veľa úsilia. Ak sa necítiš dobre a vieš, že tvoj výkon nie je najlepší, uprav podľa toho svoju prácu, načerpaj novú energiu a vyskúšaj naše tipy⬇️☺️.

 

 

 

 

 

 

ZDROJ: grafton.sk

 

 

 

 

 

 

Deti majú vo väčšine prípadov so svojou matkou veľmi špecifický a blízky vzťah. 👩‍👧‍👦

Ak má matka k dieťaťu odmietavý postoj, nevenuje sa mu a v určitých situáciách dáva najavo, že je pre ňu príťažou, spôsobuje tým dieťaťu úzkosť, ktorá sa môže prejaviť ako podráždenosť alebo agresivita 😠. Snaží sa tak upútať pozornosť za každú cenu.

 

ZDROJ: hravaskolka.sk

 

 

 

 

 

25. november vyhlásila OSN za Medzinárodný deň pre odstránenie násilia páchaného na ženách. Od štvrtka prebiehajú na celom svete v rámci kampane s názvom 16 dní aktivizmu proti násiliu páchanému na ženách. Slogan, ktorý zvolilo OSN, pre túto kampan je Orange the world: End violence against women now!/ Zafarbime svet na oranžovo: Zastavme násilie na ženách hneď teraz!

Slovensko sa nemôže tejto kampani vyhýbať. Podľa výskumu Inštitútu pre výskum práce a rodiny z roku 2017 zažilo u nás sexuálne násilie 4,9% žien a v policajných štatistikách za rok 2018 bolo vedených 1608 záznamov partnerského a domáceho násilia.
Ženy zažívali znásilnenie (38%), pokus o znásilnenie (42%), vynútený súhlas so sexom zo strachu (36%) a nútené dotyky na intímnych miestach (35%). K sexuálnemu násiliu najčastejšie dochádza za použitia fyzickej sily, vyhrážaním sa, že ju páchateľ použije alebo zo strachu, čo by nastalo, ak by žena nesúhlasila.

Takýto závažný a traumatický zážitok so sebou nesie veľa zlého. Obeť môže trpieť depresiami, úzkosťami, znížením sebavedomím alebo sa začne vyhýbať špecifickým miestam, situáciám či osobám. Uzatváranie sa do seba a vyhýbanie sa kontaktu s vonkajším svetom nie je výnimkou správania sa po prekonaní takéhoto nechceného kontaktu.

Sexuálne násilie sa netýka len žien. Obeťou sa môžu stať aj chlapci a muži, pričom páchateľom môže byť muž či žena. Prežiť sexuálne násilie je pre muža rovnako traumatické ako pre ženu a je rovnako zložité sa s tým vyrovnať.

Následky sú individuálne no napriek tomu závažné. Niektorí sa s tým nikdy nevyrovnajú, iný sa s tým trápia celé roky. Ak sa vám niečo nezdá v poriadku, je lepšie sa spýtať a zistiť, že ste sa vo svojich predpokladoch mýlili, než nechať osobu, ktorá prežila násilie, s bremenom traumy osamote.

 

ZDROJ: clovekvohrozeni.sk
amnesty.sk