info@mladiludiaazivot.sk +421 911 213 902
Ako si zlepšiť kvalitu spánku?
7. novembra 2021
0

Kvalitný spánok je často podceňovaný, no napriek tomu, tak veľmi dôležitý☝🏻.
Spánok je základom pre naše psychické a fyzické zdravie, fungovanie počas dňa. Má veľa benefitov, a preto ti ponúkame pár tipov, ako si zlepšiť svoju kvalitu spánku😊.
😴Nastav si budík na čas, kedy máš ísť spať – udržíš si tak pravidelný spánkový režim.
😴Obleč si ponožky – človek by ani nepovedal, ale ponožky v posteli ti môžu veľmi pomôcť – vedecké štúdie dokázali, že pocit teplých nôh a rúk ti dokáže pomôcť zaspať rýchlejšie.
😴Snaž sa si udržať tmavú izbu v príjemnej chladnej teplote – prieskum ukázal, že optimálna teplota pre kvalitný spánok je niekde medzi 16 a 20°C.
😴Obmedz ťažké a sladké jedlá – posledné jedlo by malo byť minimálne dve hodiny pred spaním a nemalo by to byť nič ťažké. Bude sa ti tak ľahšie zaspávať a tvoj žalúdok sa nebude počas spánku trápiť s trávením.
😴Aspoň hodinu predtým, ako pôjdeš spať vypni všetku elektroniku – telo tak nebude vystavené modrému žiareniu z elektroniky, tým pádom bude viac unavené. Pred spaním skús siahnuť radšej po knihe.

😴Skús kvalitnejší matrac – častým problémom je, že ľudia majú zlý komfort v posteli. Nevedia prísť na to, prečo sa im tak zle spí no niekedy aj takáto jednoduchá vec vie pomôcť.

 

ZDROJ: dormeo.sk

 

 

 

 

 

Tieto testy fungujú rovnako, ako tehotenský test v tom, že kúsok papiera je namočený vo vzorke tekutiny a zmena farby naznačuje pozitívny výsledok. 🧐🤯

 

ZDROJ: sciencedaily.com

 

 

 

 

 

 

 

Tento syndróm je veľmi málo známy, no taktiež dosť nebezpečný. Ľudia, ktorí videli Rodinu Addamsovcov si určite vedia spomenúť na ruku, ktorá tam chodila. Tento syndróm je niečo podobné, no je to založené na mentálnej báze.
Syndróm anarchistickej ruky spočíva v tom, že tvoj mozog pri skoro každej, aj len čo najmenšej zmene nálad tvoju ruku “zaktivuje.” V podstate si tvoja ruka bude robiť čo chce. Nedokážeš ju ovládať, ani si ju nejako poddať. Prečo je ale porucha tak nebezpečná? Tento syndróm okrem rozbitia pohárov, okien, dokonca aj bitia seba samého, či íných sa ťa môže pokúsiť zabiť. Tvoja ruka ťa môže zabiť v spánku uškrtením. Je to taktiež veľmi nepríjemne, pretože ľudia ktorí trpia týmto syndrómom majú pocit, že ruka nie je častou ich tela ale niekoho iného a nepatrí im. Môže ťa škrabať, pichat, štekliť, bude sama bez toho aby si si to uvedomil presúvať veci v tvojom okolí, rozopínať oblečenie či dokonca ti môže vypichnúť oko.
Napriek tomu, že túto chorobu objavil a popísal už v roku 1908 nemec Kurt Goldstein stále na ňu nie je liek. Jediné čo sa dá robiť, je brať lieky na ukľudnenie ruky alebo ako vo filmoch si ju ľudia s týmto syndrómom po nejakom čase, keďže s ňou nebudú môcť žiť môžu amputovať. Táto choroba má neskutočný dopad na fyzické zdravie vďaka ruke, ktorá môže ublížiť, no ešte väčší na psychické zdravie. Okrem toho, že pacienti nie sú radi s rukou vo svojom tele, často sú nabádaní na sebapoškodzovanie.

 

ZDROJ: manmagazin.sk