info@mladiludiaazivot.sk +421 911 213 902
HROZBY ONLINE NAKUPOVANIA
5. apríla 2022
0

V dnešnej dobe slovnému spojeniu “online shopping” alebo “online nakupovanie” rozumie asi každý, keďže sa to za posledných pár rokov stalo obrovským fenoménom a bežnou súčasťou každodenného života ľudí. Online shopping je kupovanie služieb a tovaru prostredníctvom internetu = e-shopov. V roku 2016 bolo na Slovensku funkčných 9 300 e-shopov, kým v roku 2019 ich bolo až 12 600. 

Takéto nakupovanie nám ponúka množstvo výhod, ako napríklad nákup z pohodlia gauča aj o polnoci, možnosť vyberať si zo širokého spektra produktov, pri ktorých si môžeme overiť a porovnať ceny, prípadne si vybrať spôsob platby aj dopravy. Zaujímavosťou je, že už v roku 2016 bolo približne 1,66 miliardy digitálnych kupujúcich po celom svete a v roku 2020 bol na Slovensku obrat z online predaja až 1,75 miliardy eur.

Avšak aj online nakupovanie má svoje nevýhody a riziká. Keďže si pri nakupovaní viete zvoliť spôsob platby, pri platbe „online“, teda bankovou kartou, zadávate svoje osobné údaje. Ak stránka nie je dostatočne chránená, vaše platobné, či osobné údaje sa môžu dostať do nesprávnych rúk.

Malá rada: Pri všetkých platbách si všímajte zámok pri adrese vľavo, ten znázorňuje, že sa jedná o šifrované spojenie, a to znamená, že sú vaše súkromné informácie chránené.

Dôveryhodnosť slovenských e-shopov na Slovensku je vysoká, ale ak máte radi zľavy a obľubujete kupovanie produktov „z druhej ruky“, môžete sa stať obeťou internetového podvodu.

Malá rada: Skúste si nájsť a prečítať pár recenzií od ostatných zákazníkov a používateľov, tí väčšinou neklamú a píšu reálne názory na služby a produkty, ale aj na predávajúcich . V prípade spokojnosti, nezabudnite zverejniť recenziu na tovar aj vy, dokážete takto pomôcť iným záujemcom.  

Stalo sa Vám už niekedy, že ste si objednali tovar a nebol podľa vašich predstáv? Áno, aj fotky dokážu poriadne skresľovať, pretože fotka neposkytuje dostatočné množstvo informácií o reálnom stave, o kvalite, ani o funkčnosti tovaru. Pri nakupovaní oblečenia je veľmi dôležité precízne zmerať všetky miery a podľa veľkostnej tabuľky vybrať správnu veľkosť.

Malá rada: Pred objednaním si pre istotu skontrolujte, či je možné tovar vrátiť alebo vymeniť. Ak by ste mali akékoľvek problémy, môžete využiť zákaznícky servis.

Aj napriek tomu, že internetové nakupovanie prináša mnohé riziká, neznamená to, že máme na tento spôsob nakupovania zanevrieť. Stačí byť opatrný. Takýmto nakupovaním pomáhame hlavne firmám, ktoré kamenné prevádzky nemajú otvorené.

ZDROJE:

MERGADO.SK

TREND.SK