info@mladiludiaazivot.sk +421 911 213 902
JE DIGITÁLNY DETOX PRE VÁS? OTESTUJTE SA!
18. mája 2022
0

Okrem množstva výhod, ktoré nám prináša možnosť „byť online“ prichádzajú s týmto trendom aj viaceré problémy a výzvy. Tie nastávajú predovšetkým vtedy, keď nad používaním digitálnych technológií strácame kontrolu. Štúdie naznačujú vzťah medzi používaním sociálnych sietí a nárastom stresu, pocitov úzkosti, skleslej nálady, narúšania vzťahov a nekritického porovnávania sa s druhými.

Nárast výskytu problémov v súvislosti s používaním digitálnych technológií priniesol potrebu oddýchnuť si od týchto nástrojov – formou digitálneho detoxu. Ide o vedomé rozhodnutie človeka, ktorý na vopred definovanú dobu obmedzí svoj kontakt s digitálnymi technológiami – predovšetkým s tými, ktoré slúžia na komunikáciu, ako sú so smartfón, notebook, tablet a podobne. Chcete vedieť, či je digitálny detox pre vás? Otestujte sa! Prečítajte si nasledujúce výroky a zaznamenajte si, koľko výrokov pre vás platí:

  • Tesne pred spaním sa pozerám do obrazovky mobilu, prípadne iného zariadenia.
  • Niekedy sa stáva, že sa v dôsledku pekných fotiek druhých na sociálnych sieťach cítim horšie.
  • Vo voľnom čase trávim väčšinu času na internete.
  • Niekedy kontrolujem pracovné e-maily aj počas dovolenky.
  • Keď ráno vstanem, behom prvých pár minút si skontrolujem mobil.
  • Upozornenia na pracovný e-mail mám zapnuté aj mimo pracovného času.
  • Keď trávim čas s inými ľuďmi, napríklad pri spoločnom obede, káve, stáva sa, že sa začnem pozerať do mobilu.
  • Je pre mňa ťažké začať alebo dokončiť väčšiu úlohu, mám tendenciu stále kontrolovať e-maily a správy.
  • Bezcieľne surfovanie po internete je môj najčastejší spôsob prokrastinácie (odkladania úloh).
  • Cítim, že mám čoraz väčšie ťažkosti so sústredením.

Pokiaľ ste hoci len na jeden výrok odpovedali „platí“, mali by ste viac vnímať, ako vám digitálne technológie negatívne vstupujú do života a začať regulovať ich vplyv. Pokiaľ sa vás týkalo viacero bodov, bolo by užitočné, aby ste začali rozmýšľať nad intenzívnejším digitálnym detoxom.

Predstavujeme pár tipov, ktoré vám môžu k tomuto cieľu pomôcť. Pokiaľ chcete vyskúšať digitálny detox na viac dní, naplánujte si ho realisticky. Najlepšie je vyskúšať si detox počas dovolenky alebo víkendu. Mnohé lokality ešte ponúkajú luxus obmedzeného signálu – využite to. Sú ľudia, ktorým môže pomôcť, keď digitálny detox vopred avizujú aj svojmu okoliu.

Naplánujte si alternatívne aktivity – je užitočné si premyslieť, čomu sa chcete počas získaného času venovať. Nie je nič horšie, ako ostať „offline“, znudení a neschopní rozhodnúť sa, čo robiť. Pôjdete si zaplávať? Prečítate si dlho odkladanú knihu? Výber je na vás. Siahnite po činnostiach, ktoré vám v minulosti robili radosť a dokázali naplno pohltiť vašu pozornosť. Čas bez vášho telefónu vám ubehne oveľa rýchlejšie a príjemnejšie.

Zaujímavou formou digitálneho detoxu môže byť osvojenie si pravidla nepoužívania telefónu pri jedle. Doprajme si vychutnávanie jedla a pauzy od práce a povinností, ktorú si my a naše telo zaslúžia. Takéto vedomé vnímanie prijímania stravy prináša ďalšie benefity: pomáha nám vyberať si zdravšie jedlo, dokážeme lepšie regulovať príjem kalórií a zjeme toho menej.

Skúste sa s partnerom alebo partnerkou dohodnúť, že posteľ bude miesto, kam sa už telefón či notebook neberie. Posteľ má slúžiť odpočinku, partnerským intímnostiam či príjemnému rozhovoru pred spaním. Je to miesto, kde si pár môže nájsť čas iba pre seba. Nielen pred spaním, ale aj krátko po zobudení je užitočné sa telefónu vyhýbať. Ak si kúpite budík, telefóny v spálni nebudete vôbec potrebovať.

Niekto sa rozhodne pre mesačný detox, radikálne zmaže účty na sociálnych sieťach, iný sa rozhodne upraviť niektoré svoje návyky a nepoužíva technológie počas voľných večerov s rodinou. Rozhodnite sa pre ten spôsob, ktorý je blízky vám. Netlačte sa do nerealistickým obmedzení a začnite prv menšími krokmi. Tie vám poskytnú užitočné skúsenosti, vďaka ktorým sa časom možno rozhodnete obmedziť technológie celú dovolenku. Rozhodnutie je iba na vás.

Digitálny detox nie je len o odložení telefónu a iných prístrojov. Má nám pomôcť pripomenúť, aké to je plnohodnotne prežívať činnosti, ktoré práve robíme. Pripomenúť, prípadne znovu nás naučiť vychutnať si prítomný okamih, navrátiť nám schopnosť naplno sa pohrúžiť do aktivít, ktoré nás bavia a zaujímajú.

Je o schopnosti užiť si moment bez toho, aby sme mali nutkanie zvečniť ho na fotke a zdieľať na Instagrame či Facebooku. Digitálny detox nemusí byť o týždňovej dovolenke, kedy budete offline (ale môže byť). Digitálny detox by nám mal ukázať, že aj život bez technológií je príjemný a má čo ponúknuť. Môžete zistiť, že odložením telefónu  po práci a vzdaním sa neúčelného surfovania na internete znovu spoznáte tzv. „dlhé zimné večery“, o ktorých ste si mysleli, že už neexistujú. Digitálny detox nás totiž môže naučiť nielen odpojiť sa, ale ukázať nám, ako sa znovu lepšie pripojiť.

 

ZDROJ: EDUWORLD.SK