info@mladiludiaazivot.sk +421 911 213 902
Koľko rokov by dnes hrozilo macoche z popolušky?
20. apríla 2022
0

Poznáte tie známe princezné ako Popoluška, Snehulienka, Bella alebo Rapunzel?Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo by tieto rozprávkové bytosti mohlo spájať? Určite si poviete, že to je krása, ale ak sa poriadne pozrieme na ich príbehy, zistíme, že to bolo aj niečo úplne iné. Bola to šikana. Možno ste o tom aj tušili, ale radšej ste sa pri pozeraní zamerali na romantický a hlavne šťastný koniec.

Príbeh Popolušky Elly, milého dievčatka, ktoré vyrastá so svojimi rodičmi v domčeku neďaleko paláca, vám je určite známy. Smutná chvíľka prichádza, keď Elle zomiera mamka, jej otecko sa znova ožení a do domu si prinesie novú manželku, Ellinu novú Macochu, a jej dve dcéry, ktoré sú v približne rovnakom veku ako ona. Ella sa k nim snažila zo všetkých svojich síl správať ústretovo a srdečne, aby sa v ich novom domove cítili príjemne. Avšak otecko nečakane zomiera, a tak je Ella vydaná na milosť a nemilosť svojej novej „rodine“.

Za krátku dobu sa z nej stáva obyčajná slúžka, ktorá urobí, čo jej prikážu. Dostane novú posmešnú prezývku, Popoluška, práve kvôli tomu, že chodí večne ufúľaná a špinavá od popola. Dôvod, pre ktorý to trpí sú posledné slová jej mamky, ktorá jej povedala, aby bola v každej situácii odvážna, láskavá a milá. Môžeme si všimnúť, že sa tu prejavilo verbálne šikanovanie- posmešná prezývka, ktorá mala Ellu najlepšie „vystihovať“. (Je v poriadku, ak sa s kamarátmi, spolužiakmi a priateľmi oslovujete prezývkami, ak im to samozrejme neprekáža a nemá za cieľ uraziť ich to.)


Neskôr Popoluška v lese stretne neznámeho mladíka, z ktorého je unesená , má pocit, že konečne stretla svoju spriaznenú dušu. Netuší, že atraktívny neznámy je v skutočnosti princ. Onedlho prídu do ich domu 3 pozvánky, keďže kráľ pozýva do svojho paláca na ples všetky dievčatá zo širokého okolia. Popoluška sa veľmi teší na stretnutie s očarujúcim mladíkom, ale Macocha má iné plány. Elle zakáže návštevu bálu a kruto jej roztrhá šaty. V dnešnom svete šikanovanie,  ktoré naplnilo skutkovú podstatu trestného činu sa môže riešiť aj ako trestný čin, a práve v tomto bode príbehu,  Macocha porušila jeden z paragrafov, ktoré sa nachádzajú v Zákone č.300/2005 Z.z.,  a tým sa dopustila trestného činu, keďže obmedzila Popoluškinu osobnú slobodu. Podľa §183 sa pod Obmedzovaním osobnej slobody rozumie: (1) Kto inému bez oprávnenia bráni využívať osobnú slobodu, potrestá sa odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky…

Popoluška sa nakoniec na bál, vďaka Víle Sudičke, úspešne dostala, stretla sa s princom a pretancovali spolu celý večer, až kým neodbila polnoc. Pri úteku z paláca, Ella stratila svoju sklenenú črievičku. Na ďalší deň ráno, sa princ vybral so sklenenou črievičkou od domu k domu a nechával všetky mladé dámy skúšať túto topánku. Macocha zamkla Popolušku v jej izbe v podkroví, pretože sa dozvedela, že mladá pôvabná dáma, ktorá učarovala princovi je práve ona, čím opäť obmedzila jej osobnú slobodu. Našťastie, mala Popoluška úžasných myších priateľov, ktorí jej s vyslobodeným pomohli, stihla si vyskúšať črievičku a odišla s princom na jeho zámok a žili spolu šťastie, až kým nepomreli.


Ako môžeme vidieť, Popoluška to nemala jednoduché, aj práve preto, že o svojom probléme nikomu nepovedala… A preto, ak máš nejaký problém, nezabudni sa obrátiť na rodiča, starého rodiča, učiteľa, tvojho kamaráta alebo skús kontaktovať https://ipcko.sk/ alebo www.ldi.sk a aj tvoja situácia sa môže skončiť rozprávkovo so šťastným koncom 😊 .

 

ZDROJ:

EDUSMILE.SK

CSFD.SK