info@mladiludiaazivot.sk +421 911 213 902
Medzinárodný deň bez diét
8. mája 2021
0

Medzinárodný deň bez diét si pripomíname od roku 1992. Jeho vznik iniciovala feministka Mary Evans z Veľkej Británie. Jej cieľom bolo, aby si ľudia uvedomili, že dokonalé telo nie je také, aké ho vidíte na obrázkoch módnych časopisov a dnes aj na fotkách zo sociálnych sietí, ale také, v ktorom sa cítite dobre a zdravo. Práve to posledné slovo je v súvislosti so stravovaním dôležité. Nielen v tento deň by sme sa totiž mali zamerať na budovanie si zdravého vzťahu k jedlu a následne k svojmu telu. Nekontrolované diétovanie mu totiž v žiadnom prípade neprospieva.

Podľa novej štúdie z roku 2019 má viac než 51% dospievajúcich dievčat a 45% dospievajúcich chlapcov nezdravé stravovacie návyky, medzi ktoré najčastejšie patrí pravidelné vynechávanie jedla. To je v prípade chlapcov takmer 4x viac, ako to bolo v podobnej štúdii v roku 1997.  Na Slovensku je téma porúch prímu potravy (ďalej „PPP“) stále tabu. Zatiaľ nepoznáme presné štatistiky uvádzajúce percentuálny podiel ľudí s PPP avšak podľa prieskumu ľudia nedisponujú dostatočnými informáciami. Tretina Slovákov nevie, že by pacientom s PPP mali odporučiť lekársku pomoc, tretina si myslí, že anorexia je len módny výstrelok, štvrtina tvrdí, že PPP sa týkajú len mladých dievčat a takmer polovica nevie, že PPP môžu končiť smrťou.

Ako sme už naznačili, veľký vplyv na zvýšenie porúch príjmu potravy majú aj sociálne siete, na ktorých sa na nás z každej strany hrnie množstvo príspevkov z oblasti módy, cestovania, zdravého životného štýlu, športu, jedla či vlastne úplne čohokoľvek. Avšak veľmi často práve tie najlajkovanejšie fotky na nemajú s realitou veľa spoločného, pretože ich zverejneniu predchádzajú hodinové prípravy, hľadanie najlepšieho svetla a uhlu na fotenie a častokrát aj veľa úprav už hotovej fotky.

Na vplyv sociálnych sietí na mentálne zdravie mladých ľudí sa zameral výskum Royal Society for Public Health (RSPH) vo Veľkej Británii. Výskumu s výstižným názvom #StatusOfMind sa zúčastnilo takmer 1 500 tínedžerov a mladých ľudí vo veku 14 až 24 rokov. Medzi negatívnymi vplyvmi sa objavili úzkosť a depresia, zlý dopad aj na spánok a taktiež sa mení pohľad tínedžerov na svoje telo, pretože až 9 z 10 dievčat nie je spokojných so svojím výzorom.

Najhorší vplyv na mladého človeka má podľa štúdie Instagram, ktorý bol ohodnotený ako vynikajúci na vyjadrenie svojej osobnosti, ale veľmi negatívne vplýva na spánok, vnímanie svojho tela a okrem ďalšieho tiež zosilňuje pocity, že človek o niečo prichádza. Cieľom Instagramu je zdieľanie fotiek, avšak ide prevažne o zdieľanie dokonalých fotiek. Ide o zdieľanie tých najlepších momentov a ignorovanie tých ostatných. Mnohí používatelia s veľkým množstvom followerov majú fotky, ktoré zobrazujú dokonalé telo, dokonalé outfity, perfektné jedlo a skvelé dovolenky. Zo sledovania profilov svojich idolov máme pocit, že je ľahké mať ploché brucho, či usmievavý a bezstarostný život. Reálny svet je ale trochu inde a toto všetko je len naaranžované divadlo. Čo nevidíme na druhej strane fotiek je zdravotný stav týchto modeliek. Častokrát sú  podvyživené, unavené z extrémneho cvičenia a taktiež trpia amenoreou, čiže stratou menštruácie a poruchami príjmu potravy. Problémom je, že sa k tomu nepriznávajú a tvária sa, že ich extrémne chudá postava je zdravá a v poriadku. Navyše mnohé z dokonalých fotografií sú len platené reklamy, pretože mnohé spoločnosti si dobre uvedomujú, že jediná cesta k získaniu mladých ľudí je cez sociálne médiá a ľudí, ktorých sledujú.

Medzi sériu navrhovaných opatrení, ktoré by mali pomôcť mladým ľuďom vo víre sociálnych médií patrí okienko, ktoré by užívateľa upozornilo, že už strávil príliš veľa času na sociálnej sieti, ukázanie či bola fotografia digitálne upravená alebo nie alebo vzdelávanie v škole zamerané na bezpečné používanie sociálnych médií. Je dôležité nenechať, aby sme sa nechali ovplyvniť dokonalými profilmi a fotkami a uvedomiť si, že za týmito fotkami je veľa času a práce ďalších osôb. Tiež je dôležité neporovnávať sa s ostatnými a pri stravovaní sa nesnažiť o dokonalosť ale o zdravú vyváženosť.  Mali by sme si uvedomiť, že nie je dôležité, akú veľkosť oblečenia nosíme, ako dokonalo vyzerajú naše fotky alebo koľko vážime, ale to, ako sa cítime vo svojom tele, ako sa o telo staráme a čo všetko úžasné dokáže.

Na sociálnych sieťach vieme ale nájsť aj dôležité a potrebné informácie o prevencii, poruchách príjmu potravy, zdravom životnom štýle, balanse v živote a mnoho ďalšieho. Ideálne by sme si takéto profily mali starostlivo vyberať a selektovať a naslúchať odborníkom a dôveryhodným ľuďom. To, čo každý deň sledujeme má na nás väčší vplyv, než si môžeme myslieť. Nebojte sa zrušiť sledovanie profilov, ktoré u vás vyvolávajú pocit menejcennosti, znižujú vám sebavedomie alebo vnímate, že vás vedú k nie zdravému mysleniu a činom.

Posledný tip, ktorý pre vás máme je, že na instagrame je tiež množstvo profilov, ktoré zobrazujú aj reálny život a náš obľúbený sú profily „Celeste Barber“ a  „Arron Crascall“,  ktorí dokonale ukazujú „nedokonalosť“ a okrem uvedomenia si dôležitých veci sa aj skvelo zabavíte.

ZDROJE:

CHUŤ ŽIŤ

EDUWORLD.SK

AKTIN.CZ

WORLDSBEST.SK