info@mladiludiaazivot.sk +421 911 213 902
Prestane byť menštruácia témou, o ktorej sa nerozpráva?
7. marca 2019
0

Menštruácia je súčasťou života každej ženy, všetci vieme, že nie je možné sa jej len tak vyhnúť. V dnešnej dobe nám toto obdobie žien uľahčujú najmä hygienické pomôcky. No ženy a dievčatá z niektorých krajín sveta ani len netušia, ako takéto predmety vyzerajú alebo ako ich používať. O veľkú zmenu v tomto smere sa postaral dokumentárny film Menštruácia.(Period. End Of Sentence.)

Film vzinikol z dielne režisérky Rayki Zehtabchi a v približne pol hodinovom filme  ukazuje život ľudí neďaleko najväčšieho indického mesta Delli. Dielo rozpráva príbeh ľudí, ale najmä žien, ktoré majú veľmi malú alebo žiadnu vedomosť o tom, čo sa s ich telami vlastne deje. Síce vedia, že mesiac čo mesiac prichádza krvácania, nevedia ako s týmto stavom žiť bežný a hlavne bezpečný život. Niektoré vôbec netušia o existencii hygienických pomôcok, iné k ním nemajú prístup. Dôsledkom toho sú mladé dievčatá vyhodené zo školy pretože ostávajú počas tohto obdobia doma. Tým pádom ich vyhodia, a tak nemajú už vôbec príležitosť vrátiť sa do nej. A to len kvôli menštruácii.

Rayka Zehtabchi spoločne s aktivitou The Pad Project poskytla dievčatám zobrazeným vo filme možnosť na lepší život. Dievčatá a ženy si po novom dokážu vyrábať svoje vlastné hygienické pomôcky na špeciálnom stroji. No okrem toho, dostávajú informácie aj o tom, ako ich úspešne predať ďalej. Vo svete nachádza približne až 500 miliónov žien, ktoré nemajú prístup k menštruačným hygienickým pomôckam. V Spojených štátoch Amerických jedno z piatich nepríde do školy kvôli tomu, lebo nemali možnosť si ich  zaobstarať. V Anglicku toto číslo predstavuje 137 000 dievčat. Nízka úroveň starostlivosti v čase menštruácie častokrát môže viesť k infekciám, ktoré môžu spôsobiť neplodnosť.

 

Rayki Zehtabchi sa takýmto spôsobom postarala o aktívne otvorenie témy, ktorá je aj v 21. storočí označeneá ako tabu a dokonca sa jej podarilo získať ocenenie The Oscars v kategórii Best Documentary short!