info@mladiludiaazivot.sk +421 911 213 902
Quasimodov syndróm
13. januára 2021
0

Jedno z najčastejších novoročných predsavzatí znie: „Začnem cvičiť!“ Väčšina to robí kvôli kilečkám, ktoré priberú cez sviatky, resp. aby dobre vyzerali v lete v plavkách. Ale vieš, že okrem zvýšeného sebavedomia, lepšej postavy či kondície ti cvičenie môže pomôcť v boji so zlou náladou, depresiou či traumou?

 

ZDROJ:

EDUWORLD

 

 

 

 

 

 

 

 


Telesná dysmorfická porucha (BDD), alebo telesná dysmorfia, ktorá nesie tiež názov po hlavnej postave z románu od Victora Huga – Chrám Matky Božej v Paríži – Quasimoda a spočíva v tom, že jednotlivec nachádza neexistujúce chyby v tele a cíti sa s nimi nepríjemne, trávi priveľa času starostlivosťou o nedostatky svojho vzhľadu, ktoré sú pre ostatných často neviditeľné. Táto porucha neznamená ale márnivosť ani posadnutosť samým sebou. Ide o psychickú domnienku, ktorá môže človeka veľmi rozrušovať a vplývať na jeho každodenný život.

Liečba spočíva primárne v terapiách so psychológom.

 

ZDROJE:

quasimodov syndróm

quasimodo syndrome

 

 

 

 

 

Obdobie tehotenstva by malo byť pre ženu obdobie pokoja a lásky, aby si ho mohla žena vychutnať, a tak priviesť na svet zdravé dieťa 👨‍👩‍👦 Avšak je tu mnoho komplikácií, ktoré by mohli narušiť harmóniu tohto obdobia. Jednými z rušivých faktorov môžu byť aj pohlavné choroby.
Stáva sa, že človek nemusí ani vedieť o tom, že je infikovaný, najmä v rannom štádiu, kedy sa symptómy neprejavujú. Niektoré choroby majú aj svoje latentné obdobie, ktoré môže trvať až niekoľko mesiacov a je úplne bezpríznakové. Okrem toho sa niektoré neprejavujú tak, ako by sme čakali a nemusíme ani postrehnúť, že ide o pohlavnú chorobu.
Pre tehotné ženy je veľmi dôležité, aby poznali stav svojho tela. Pohlavné choroby môžu veľmi nepriaznivo vplývať na vyvíjajúci sa plod alebo v ťažších prípadoch môže dôjsť až k predčasnému pôrodu. Taktiež môžu u novorodencov viesť k zápalovým ochoreniam panvy, chronickej bolesti, neplodnosti alebo dokonca k slepote a smrti.
Nesmieme zabudnúť ani na to, že niektoré choroby sa môžu preniesť z matky na dieťa. Preto je veľmi dôležité, aby sa ženy s čo i len najmenším podozrením dali vyšetriť a v prípade, že by už boli infikované, je potrebné začať s liečbou, čo najskôr. V opačnom prípade je obzvlášť potrebné dbať na prevenciu, pretože aj počas tehotenstva sa pohlavné choroby dajú „chytiť“ a prenášať.
Najlepšou formou prevencie je sexuálna absencia, a to hlavne u žien, ktoré majú promiskuitný intímny život. Ďalšou formou ochrany môže byť taktiež prezervatív, avšak ten chráni iba čiastočne, nakoľko aj nezakryté časti penisu môžu byť infikované. Ženy počas tehotenstva zodpovedajú už za dva životy, čiže je pre ne určite dôležité chrániť sa, a to nie len pred pohlavnými chorobami.

 

ZDROJ:

CDC.GOV