info@mladiludiaazivot.sk +421 911 213 902
Quasimodov syndróm
13. januára 2021
0

Jedno z najčastejších novoročných predsavzatí znie: „Začnem cvičiť!“ Väčšina to robí kvôli kilečkám, ktoré priberú cez sviatky, resp. aby dobre vyzerali v lete v plavkách. Ale vieš, že okrem zvýšeného sebavedomia, lepšej postavy či kondície ti cvičenie môže pomôcť v boji so zlou náladou, depresiou či traumou?

 

ZDROJ:

EDUWORLD

 

 

 

 

 

 

 

 


Telesná dysmorfická porucha (BDD), alebo telesná dysmorfia, ktorá nesie tiež názov po hlavnej postave z románu od Victora Huga – Chrám Matky Božej v Paríži – Quasimoda a spočíva v tom, že jednotlivec nachádza neexistujúce chyby v tele a cíti sa s nimi nepríjemne, trávi priveľa času starostlivosťou o nedostatky svojho vzhľadu, ktoré sú pre ostatných často neviditeľné. Táto porucha neznamená ale márnivosť ani posadnutosť samým sebou. Ide o psychickú domnienku, ktorá môže človeka veľmi rozrušovať a vplývať na jeho každodenný život.

Liečba spočíva primárne v terapiách so psychológom.

 

ZDROJE:

quasimodov syndróm

quasimodo syndrome

 

 

 

 

 

Obdobie tehotenstva by malo byť pre ženu obdobie pokoja a lásky, aby si ho mohla žena vychutnať, a tak priviesť na svet zdravé dieťa 👨‍👩‍👦 Avšak je tu mnoho komplikácií, ktoré by mohli narušiť harmóniu tohto obdobia. Jednými z rušivých faktorov môžu byť aj pohlavné choroby.
Stáva sa, že človek nemusí ani vedieť o tom, že je infikovaný, najmä v rannom štádiu, kedy sa symptómy neprejavujú. Niektoré choroby majú aj svoje latentné obdobie, ktoré môže trvať až niekoľko mesiacov a je úplne bezpríznakové. Okrem toho sa niektoré neprejavujú tak, ako by sme čakali a nemusíme ani postrehnúť, že ide o pohlavnú chorobu.
Pre tehotné ženy je veľmi dôležité, aby poznali stav svojho tela. Pohlavné choroby môžu veľmi nepriaznivo vplývať na vyvíjajúci sa plod alebo v ťažších prípadoch môže dôjsť až k predčasnému pôrodu. Taktiež môžu u novorodencov viesť k zápalovým ochoreniam panvy, chronickej bolesti, neplodnosti alebo dokonca k slepote a smrti.
Nesmieme zabudnúť ani na to, že niektoré choroby sa môžu preniesť z matky na dieťa. Preto je veľmi dôležité, aby sa ženy s čo i len najmenším podozrením dali vyšetriť a v prípade, že by už boli infikované, je potrebné začať s liečbou, čo najskôr. V opačnom prípade je obzvlášť potrebné dbať na prevenciu, pretože aj počas tehotenstva sa pohlavné choroby dajú „chytiť“ a prenášať.
Najlepšou formou prevencie je sexuálna absencia, a to hlavne u žien, ktoré majú promiskuitný intímny život. Ďalšou formou ochrany môže byť taktiež prezervatív, avšak ten chráni iba čiastočne, nakoľko aj nezakryté časti penisu môžu byť infikované. Ženy počas tehotenstva zodpovedajú už za dva životy, čiže je pre ne určite dôležité chrániť sa, a to nie len pred pohlavnými chorobami.
ZDROJ:

AKO SA ZBAVIŤ NESPAVOSTI
Nemôžeš večer zaspať? 😴
Týchto pár tipov ti s tým môže pomôcť! 👀😌

 

ZDROJ:

NESPAVOSŤ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vedeli ste, že okrem heterosexuality, bisexuality či homosexuality existujú aj ďalšie sexuálne orientácie, medzi ktoré patrí napríklad aj asexualita? 🤔
Asexuál je označenie pre človeka, ktorý netúži po sexe a sexuálne ho nepriťahuje nikto – ani muži ani ženy. Vie zhodnotiť, že je niekto fyzicky atraktívny, no jednoducho ho nepriťahuje, viac mu záleží na vnútri a vie si pokojne predstaviť život a lásku bez sexu. ♥️😌

ZDROJ:

ASEXUALITA

 

 

 

 

 

 

 

Kúpeľová soľ – droga kanibalov
Kúpeľová soľ nie je len soľ do kúpeľa, ako ju poznáme. Ani zďaleka ti nedodá pocit uvoľnenia a relaxácie. Ide syntetickú drogu (metylendioxidpyrovaleron (MDPV)) zloženú z mnohých chemikálií a pomenovanie získala podľa svojho vzhľadu – biele až hnedé kryštaly či prášok. Považuje sa za lacnú náhradu iných stimulantov, napríklad amfetemínov alebo kokaínu. Dokonca je až 10x silnejšia ako samotný kokaín a môže sposobiť smrť už pri nízkych dávkach.
Ako je to teda s účinkami kúpeľovej soli? Kúpeľná soľ vyvoláva silné paranoje a halucinácie. Človek po užití tejto drogy má zvýšenú sexuálnu túžbu a je veľmi prívetivý. Zároveň však sa človek stáva extrémne agresívny a násilný. Človek dokáže nadobudnúť až nezvyčajnú silu a horí vo vnútri.
Z tejto agresie vyplývajú pokusy o vraždu blízkych alebo samovraždu. Jeden prípad opisuje muža, ktorý sa pod vplyvom tejto drogy zastrelil, pretože podľa slov jeho otca sa zľakol svojej mysle. Veľa extrémnych prípadov pochádza z Ameriky, kde sa táto droga stala veľmi populárnou. Sú ľudia, ktorí sa po užití premenili na kanibalov. Najznámejší je prípad bezdomovca, ktorý zjedol až 75% mäsa tváre iného bezdomovca.
Z lekárskeho hľadiska kúpeľová soľ zvyšuje srdcovú frekvenciu, zvyšuje krvný tlak, nastáva bolesť v hrudníku a môže sa končiť až infarktom myokardu. Pri častom užívaní sa rozpadá tkanivo kostrového svalstva a zlyhávajú obličky. Z dlhodobého hľadiska človek trpí depresiou, problémami so spaním, paranojou a triaškou.
ZDROJE: