info@mladiludiaazivot.sk +421 911 213 902
RUŽOVÝ OKTÓBER – MESIAC BOJA PROTI RAKOVINE PRSNÍKA
24. októbra 2020
0

RAKOVINA PRSNÍKA – CHOROBA CELÉHO ORGANIZMU

Nanešťastie na svete existuje mnoho druhov rakovín, no rakovina prsníka je najčastejším nádorovým ochorením u žien, no vzácne sa vyskytuje aj u mužov. Pomer výskytu u mužov sa udáva na 1:100 prípadov. Prvýkrát sa rakovina prsníka vyskytla v roku 400 p.n.l a bol to práve Hippokrates, ktorý to takto pomenoval. Je zrejmé, že vtedy neboli medikamenty dostatočne silné na to, aby porazili takúto chorobu.

Mnohí lekári prvých storočí si dokonca mysleli, že je to akýsi náznak ukončenia menštruácie. Čím viac prípadov chorých žien pribúdalo, tým viac významných lekárov sa snažilo prísť na akékoľvek techniky operácií či liekov. Nepomáhali im pritom rozpory náboženstiev, ktoré nesúhlasili s operáciami u žien. V roku 2006 sa prišlo na to, že liek raloxifén (určený pre ženy po menopauze) výrazne znížil počet ochorení. Výskyt rakoviny však stúpa s narastajúcim vekom.

Približne 90% nádorov sa vyskytuje v mliečnej žľaze. S narastaním ich počtu dochádza aj k ich rozširovaniu do okolitých tkanív, podpazušia niekedy dokonca ku krku. Aj keď je rakovina prsníka sústredená v prsníkoch ženy, má nepríjemné následky na celý ženský organizmus. Zhubné nádory metastázujú napríklad do mozgu, pľúc, vaječníkov alebo lymfatických uzlín.

Z lekárskeho hľadiska sa nevie presná príčina vzniku rakoviny prsníka. Mýtus – čím väčšie prsia, tým väčšie riziko na vznik nádoru, vyvoláva zbytočnú paniku. Časté fajčenie, užívanie alkoholu, skorá menštruácia či neskorá menopauza, karcinogény aj strava bohatá na tuky môžu byť jedným zo spúšťačov. Naopak, antikoncepčné tabletky vznik nádoru nepodporujú. Rakovina prsníka je okrem iného dedičnou chorobou, to aj dokazuje, že za ochorenie u 5% žien môže genetická príčina. To hneď neznamená, že sa prenáša z generácie na generáciu. Ak žena vie, že sa rakovina v rodine vyskytla, chodí na gynekologickú prehliadku častejšie a lekár sa sústreďuje na vyšetrenie hrudníka. Lekári využívajú rozličné techniky na diagnózu, napríklad anamnézu, mamografiu alebo USG.

Ako však môžeme predísť chorobe my? Jednoducho. Samovyšetrenie prsníkov nám nepomôže chorobe úplne predísť, no pomôže nám to zistiť v začiatkoch vzniku nádorov, keďže to je pri boji s rakovinou najdôležitejším faktorom. S prevenciou by ženy mali začať čo najskôr a nemali by to podceňovať. Je známe, že žiadne prsia nie sú úplne rovnaké, preto samovyšetrenie prebieha hľadaním hrčky pomocou dlane a porovnávaním prsníkov. Ideálny  čas je tretí až štvrtý deň po ukončení menštruácie. Samovyšetrenie by malo prebiehať pred zrkadlom a pozorujú sa zmeny tvarov prsníkov, veľkosti aj zmeny na bradavkách. Vyšetruje sa v sede, stoji alebo v ležiacej polohe a dôležité je mať zdvihnutú pažu, pre lepšie pozorovanie. Najčastejším príznakom je okom neviditeľná hrčka, ktorá dotykom pripomína veľkosť hrášku. Medzi ostatné príznaky patrí vtiahnutie bradavky, zápal prsníka, krvavý alebo hnedastý výtok z bradavky či nadmerná bolesť prsníka aj mimo menštruácie. Po náleze hrčky by žena mala ísť na vyšetrenie mamografiou, ktorá je najúčinnejšou zobrazovacou metódou.

Našťastie v dnešnom svete sú lekári v tejto oblasti vzdelanejší a zručnejší, aj napriek tomu, že existuje mnoho podôb vývinu rakoviny prsníka. Dnes je až 99% žien, ktorým sa rakovina prsníka zistila v skorom štádiu, vyliečených. Naopak v prípade, že by ženy podcenili samovyšetrenie a ich stav by bol odhalený v pokročilom štádiu, kedy by postihnuté boli aj iné orgány, potom by odhad na prežitie bol pod 30%. Práve kvôli samovyšetreniu je takmer stopercentná istota na vyliečenie. Aj napriek týmto pozitívnym číslam nepodceňujme naše zdravie. Ako ženy, takisto aj muži.

 

 

Článok pripravila Zoanka – lektorka témy Gynekológia a antikoncepcia

 

 

 

ZDROJE:

ZDRAVOTEKA.SK – Rakovina prsníka 

MAYOCLINIC – Breast cancer

WIKIPÉDIA – Rakovina prsníka 

HEALTHLINE – History of Breast Cancer

PREVENTIVNE.SK – 6 vecí, ktoré by ste mali vedieť o rakovine prsníka

NIERAKOVINE.SK – Rakovina prsníka 

UNIPO.SK – Prevencia rakoviny prsníka 

ONKOINFO.SK – Karcinóm prsníka