info@mladiludiaazivot.sk +421 911 213 902
Správna výživa a HIV
5. októbra 2021
0

Pacientovi s HIV sa bežné stravovacie návyky nijako drasticky nemenia, avšak zdravá výživa by mala pri liečbe pomôcť. Zdravá výživa by sa mala skladať z:

 

ŠKROBOVÉ JEDLÁ, medzi ne patria:chlieb, zemiaky, cestoviny, ryža, obilniny, cereálie, banány. Sú to jedlá, poskytujúce uhľohydráty pre energiu, ako aj vitamíny a vlákninu. Vo všeobecnosti by mali tvoriť základ stravy tak, aby škrob bol prítomný v každom jedle. Človek by mal denne zjesť 4-6 porcií pričom jedna porcia sa rovná jednému krajcu chleba, stredne veľkému zemiaku, miske cereálií, alebo hrnčeku múky, či cestovín.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OVOCIE A ZELENINA:  ako už všetci vieme sú plné vitamínov, minerálov a energie. Dokážeme vďaka nim podporiť naše trávenie, detoxikovať telo a znížiť stres. Odporúča sa jesť približne 5 porcií denne. Jedna porcia zodpovedá jednému ovocnému plodu, vrchovatej lyžici zeleniny, poháru ovocnej šťavy, alebo hrsti sušeného ovocia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mäso, hydina, ryby, vajcia, strukoviny poskytujú organizmu bielkoviny, minerály a vitamíny. Ideálne sú 2, až 3 porcie za deň.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MLIEČNE VÝROBKY: mlieko, syry a jogurty sú zdrojom 2 dôležitých vecí, ktoré naše telo potrebuje. To sú bielkoviny a vápnik. Častokrát sú obohacované aj o vitamíny a minerály, ako napríklad vitamín D, ktorý pomáha aby sa vápnik lepšie vstrebával a tým sa podporuje zdravie našich kostí. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TUKY: poskytujú energiu, potrebné mastné kyseliny a v tuku rozpustné vitamíny A, D, E a K. Chránia naše telo pred stratou vnútorného tepla a sú nevyhnutné na tvorbu hormónov. Sú tiež zdrojom vápnika a fosfátov. Na tuky si však treba dať pozor ! Príliš veľa tučných jedál môže spôsobiť priberanie a zvýšenie krvného tlaku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Správna výživa nie je dôležitá len u pacientov HIV ale je dôležitá pre nás všetkých. Pre správne fungovanie nášho tela a pre dodávanie všetkých potrebných látok. 


Zdroj: HIVAIDS.SK