info@mladiludiaazivot.sk +421 911 213 902
Sú následky mobbingu závažné ?
1. februára 2022
0

Mobbing inak nazývaný, ako šikana na pracovisku je spôsob šikanovania, kedy je obeti psychicky alebo fyzicky ublížené na pracovisku. Účastníkmi mobbingu sa stávajú obeť a mobber, teda agresor. Mobbera si predstavme, ako kolegu, spolupracovníka, známeho z práce. Nie je to náš nadriadený.👨‍💼👩‍💼

😵‍💫 Profesor Leymann skúmal následky mobbingu a dospel k záveru, že kruté a dlhodobé útoky od kolegov na pracovisku je možné porovnať so zážitkami z vojny, únosu, znásilnenia alebo prírodných katastrof. U obeti sa môže prejaviť posttraumatická stresová záťaž, myšlienkový teror, kedy myšlienky a všetky mentálne sily, nás nútia sa k situáciám neustále vracať. 

Následky šikany na pracovisku sa väčšinou prejavujú pomaly, ale môžu byť zdrojom závažnejšieho ochorenia. Dlhodobá šikana môže mať vážne následky nielen pre šikanovaného človeka, ale aj pre kolektív. 🗣

Americká autorka Davenportová, ktorá sa zaoberá mobbingom popísala typické príznaky, ktoré sa u obetí najčastejšie vyskytujú. Tieto príznaky rozdelila do troch fáz. 

1️⃣Prvá fáza symptómov zahŕňa občasné poruchy spánku, častý plač, podráždenosť a zníženú schopnosť koncentrácie. 

2️⃣V druhej fáze sa vyskytli symptómy ako vyšší krvný tlak, tráviace problémy, pretrvávajúce poruchy spánku, porucha pozornosti, úzkosť, vyššia miera užívania alkoholu alebo omamných látok, neprimerané zníženie alebo naopak zvýšenie váhy. 

3️⃣Tretia fáza nesie následky ako depresia, samovražedné sklony a pokusy o samovraždu, panické ataky a rozvoj psychosomatických ochorení.

🧐Je možné sa brániť mobbingu, ak sa staneme obeťou? Určite áno. Niektoré krajiny, ako napríklad Francúzsko, považujú mobbing za trestný čin. 

✔️Prvým základným krokom je bránenie si svojho sebavedomia, čo je možné urobiť veľmi jednoducho, neustálym opakovaním, že človek, ktorý nám škodí akýmkoľvek spôsobom, nemôže byť ani silný, ani sebavedomý a súboj s nami už dávno prehral. 

✔️Ak nepomôže klasická obrana, prichádza na rad druhý krok. Písať si denník šikanovania, ktorý nám v prípade riešenia problému poskytne dôveryhodné dôkazy. 

✔️Tretím najdôležitejším krokom je vyjsť s pravdou von a oznámiť mobbing svojim blízkym, rodine a vedúcemu, ktorý by s problémom mohol pomôcť. Spôsob mimosúdneho riešenia sporu je aj mediácia, ktorá predstavuje metódu, ako spor vykomunikovať so všetkými zúčastnenými, a hlavne predstavuje spôsob, akým sa dá nájsť vhodné riešenie vzniknutej situácie. V najkrajnejších prípadoch sa šikana na pracovisku dá riešiť súdnou cestou.

 

ZDROJ: dustojnepracoviste.cz