info@mladiludiaazivot.sk +421 911 213 902
SÚ ŽENY V INDII DISKRIMINOVANÉ KVÔLI MENŠTRUÁCII?
2. júna 2022
0

India je jedno z najľudnatejších, no zároveň aj jedno z najchudobnejších miest na zemi. Chudoba nespočíva len v tom, že žijú v slamoch, či nemajú dostatok potravy. Spočíva aj v nedostatku informácií, čo vedie k nevedomosti a ku odsudzovaniu bežných a prirodzených javov, ktorým je napríklad aj menštruácia.

Ženy, ktoré menštruujú, majú prísny zákaz zúčastňovať sa spoločenských, či náboženských akcií, nemôžu vstupovať do chrámov a dokonca ani do kuchýň. Je prirodzené, že prvá menštruácia sa objaví okolo 12-13 roku dievčaťa, čo je aj prípad indických žien, dievčat. Avšak 71% z nich nie je oboznámených o tom, čo a prečo sa to deje. Rodičia ich o tom nikdy neupozorňovali a neinformovali, až do dňa kedy to mladé dievčatá nezistia a nezačnú riešiť samé. Takmer 23 miliónov mladých dievčat, ktoré začali menštruovať,  prestanú navštevovať školu z dôvodu nehygienických toaliet, nedostatku produktov a posmievaniu sa v škole. Všetky tieto dôvody vedú k nízkemu vzdelaniu a dokonca aj k tomu, že ženy samé odsudzujú menštruáciu a hanbia sa za seba.

Vo vyspelých krajinách sa stretávame so širokým výberom hygienických pomôcok ako sú vložky, tampóny, menštruačné kalíšky či nohavičky. V Indii také šťastie nemajú, keďže len 36% žien pravidelne používa menštruačné vložky. Zvyšok si musí nejak poradiť sám. Poradiť sám znamená, že používajú noviny, toaletný papier a ponožky. Výrazným pokrokom sa stalo prispievanie na hygienické produkty vo forme daní, ktoré však bolo obmedzené kvôli koronavírusu.

Na svete však existujú organizácie, ako napríklad Humanify Foundation, ktoré sa tento problém snaží riešiť a docieliť to, aby sa ženy nemuseli hanbiť za tak prirodzenú vec akou je menštruácia.

ZDROJ: BBC.COM