info@mladiludiaazivot.sk +421 911 213 902
Vo vašej kuchyni sa možno skrýva droga
26. apríla 2022
0

Vo vašej kuchyni sa možno nachádza droga! Aká ? Muškátový oriešok.V malom množstve je toto korenie liečivé, vo veľkom ale pôsobí ako droga. Korenie rastie na muškátovníkoch a pochádza z Portugalska. Plody sa podobajú broskyni, v strede sa nachádza kožnatá kôstka s jadrom zvaným muškátový oriešok.  Bežne sa využíva v kuchyni, používa sa do medovníkov, punču, rôznych mäsových či syrových pokrmov. Sú to niektoré zo zložiek jeho silice, a to predovšetkým myristicín, safrol a elemicín, ktoré ho robia nebezpečným. Tieto silice sa v ľudskom tele metabolizujú na látky podobné amfetamínu, resp. amfetamínové deriváty, ktoré poznáme aj pod názvom extáza.

Tieto halucinogény vyvolávajú stavy opojenia ale aj úzkosti. Môžu vyvolať aj halucinácie. Pri predávkovaní dochádza k otrave, ktorá sa prejavuje malátnosťou, zmätenosťou, nevoľnosťou, vracaním a bolesťami hlavy. S muškátovým orieškom ako drogou preto nie je dobré si zahrávať. V extrémnej situacii nie je vylúčená ani smrť. 

Hovorí sa, že väčšina ľudí, ktorí vyskúšajú odvrátenú stránku tohto „kúzelného orieška“, urobia tak len raz. Je to preto, lebo vedľajšie účinky sú naozaj veľmi nepríjemné a dlhotrvajúce.

 

ZDROJ:

VARENI.CZ