info@mladiludiaazivot.sk +421 911 213 902
6 vecí, ktoré by si mal/a vedieť o liečbe HIV
1. septembra 2021
0

Napriek tomu, že HIV sa nedá liečiť, ľudia žijúci s HIV môžu s pomocou kombinovaných antiretrovirálnych liekov prežiť plnohodnotnejší život 😊

Kombinovaná liečba znamená užívanie troch a viacerých liekov na liečbu HIV, vďaka čomu sa znižuje riziko, že HIV sa stane odolným voči užívaným liekom. Kým v minulosti sa začatie liečby odkladalo na obdobie, kedy začal vírus spôsobovať výraznejšie problémy imunitnému systému, podľa najnovších odporúčaní by mala začať čo najskôr po diagnostikovaní HIV.

Cieľom liečby je dosiahnuť minimálne množstvo vírusu HIV v krvi vďaka čomu imunitný systém zosilnie a dokáže brániť organizmus proti infekciám.

 

ZDROJ: hivaids.sk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podľa záznamov Americkej psychologickej asociácie takmer polovica mladých ľudí navštevuje poradenstvo v súvislosti s rôznymi problémami duševného zdravia. Najbežnejším problémom mladých ľudí je úzkosť. 😥👦🏻👧🏽

V priemyselne vyspelých krajinách ľudia vo vekovej kategórií 18-33 rokov čelia väčšiemu stresu ako ktorákoľvek iná generácia. Peniaze a práce patria medzi dva hlavné dôvody, pre ktoré ľudia v tomto veku podliehajú stresu. 💶🛠
Peniaze a práca revažujú aj nad takými oblasťami ako obava o zdravie či rodinný život.

 

ZDROJ: zaujimavysvet.webnoviny.sk
trend.sk

 

 

 

 

 

Náš životný štýl ovplyvňuje všetko, čo počas dňa robíme. Ako dlho spíme, čo jeme, čo robíme vo voľnom čase a dokonca aj to, akú hudbu počúvame a aké filmy pozeráme. Zdravý životný štýl je dôležitý pre správne fungovanie nášho organizmu, psychiky a celkovú pohodu. Myslíš si, že tvoj životný štýl je zdravý? Čítaj ďalej a dozvieš sa základy zdravého životného štýlu.

😴SPÁNOK – Potreba spánku je individuálna. “Rýchlospáčom” stačí 5-6 hodín, pretože vedia spať dostatočne hlboko a rýchlo. Iní potrebujú spať dlhšie, no priemerná doba spánku je 8 hodín. Je dôležité dopriať si kvalitný a pravidelný spánok. Dlhodobý spánkový deficit môže mať za následok zmeny podobné starnutiu, chronickú únavu, psychické poruchy a podporuje tvorbu chorôb.

🥗STRAVA – Jesť by sme mali 5 krát do dňa každé 3 až 4 hodiny. Rozloženie jedál je: 30% raňajky, 10% desiata, 30% obed, 10% olovrant, 20% večera. Určite nezabúdajte na raňajky. Sú zdrojom energie na celý deň a naše telo lepšie pracuje. Vynechaním raňajok nútite telo pracovať s prázdnym žalúdkom, čoho výsledkom je nedostatok energie, vyhľadávanie nezdravých jedál a vysoký príjem sladkostí.

💧PITNÝ REŽIM – V priemere je potrebné vypiť denne 2-3 litre čistej nesladenej vody. V lete a počas fyzickej námahy je vhodné piť viac. Nedostatočný príjem tekutín má za následok bolesti hlavy, pokles fyzickej a psychickej výkonnosti, pocit slabosti a nevoľnosť.

🏃POHYB – Súčasťou každého dňa by mala byť aspoň krátka prechádzka v prírode alebo ľahké cvičenie. Pomáha to našej fyzickej kondícii a taktiež našej duševnej pohode. Stačí 30 minútová prechádzka, joga alebo strečing a hneď pocítite prílev energie a pozitívnej nálady.☀️

 

ZDROJ: fitnessrevolution.sk

 

 

 

 

Každý deň komunikujeme s ľuďmi okolo nás, či už to je v škole alebo na pracovisku🗣. Riešime spoločné problémy, plníme spoločné ciele. Zlou kominukáciou, alebo nepochopením vznikajú často konflikty,ktoré sa však dajú ľahko vyriešiť. My ti dnes ponúkame pár tipov, ako na to💡.

1.Stotožnite sa s tým, že konflikt nastal.
Ak dôjde ku konfliktu, nevyhýbajte sa mu a nepredstierajte, že sa nič nestalo. Postupom času bude napätie rásť – a​​ konflikt sa bude iba zhoršovať. Tieto nepríjemné komplikácie riešte čo najskôr, aby sa problémy a zlý pocit nestali súčasťou každodennej práce.
2.Komunikujte.
Dohodnite si čas a miesto, aby ste sa mohli pokojne a dostatočne dlho o konflikte rozprávať. Rozhovor by nemal mať hovorcu, pretože každý by mal mať možnosť povedať, čo si myslí, že by mala druhá strana počuť. Pri tomto rozhovore nedávajte priestor obvineniam alebo útokom, zamerajte sa na problém a nie na okolnosti, ktoré s ním priamo nesúvisia.
3.Pozorne počúvajte.
Je nevyhnutné venovať všetku svoju pozornosť osobe, ktorá hovorí a neprerušovať ju. V prípade potreby položte objasňujúce otázky. Môžete požiadať, aby druhá osoba zopakovala podstatu myšlienky. Počúvanie by malo vždy súvisieť s porozumením.
4.Dohodnite sa.
Mali by ste vychádzať zo skúseností s pozitívami namiesto hľadanie všetkých negatív. Podeľte sa o to s čím súhlasíte s druhou osobou alebo navrhnite iný uhol pohľadu.
5. Rýchlo odpúšťajte.
Každý konflikt potrebuje jasné riešenie. Je dôležité sa úprimne ospravedlniť za to čo mohlo druhej osobe ublížiť. Rovnako musíte odpustiť aj vy a zabudnúť na to čo vás trápilo.

 

ZDROJ: entrepreneur.com

 

Jedným z dôvodov prečo má čoraz viac párov problém počať potomka je zlá kvalita spermií. Sú poškodené, pomalšie a muži ich majú z roka na rok menej.

Odborníci tvrdia že asi 55% mužov v strednej a východnej Európe je zodpovedných za neplodnosť páru.
Príčiny môžu byť rôzne: infekcie močovo-pohlavných ciest, hormonálne problémy alebo zväčšené žily v oblasti semenníkov. Pri týchto diagnózach môžu pomôcť lieky alebo operácia.

Na druhej strane je tu veľké percento príčin ktoré odborníci nepoznajú a nevedia určiť kde je chyba.
Obidvaja partneri by mali navštíviť odborníka, ak sa im nedarí otehotnieť pri pravidelnom pohlavnom styku ani po roku snaženia sa. 👨‍🦰👩🏼

 

ZDROJ: tvnoviny.sk

 

 

 

 

Dnes štartuje školský rok a podľa všetkých prieskumov je to bohužiaľ aj čas, kedy mnohí žiaci a žiačky začínajú pociťovať strach, či sa nestanú obeťou šikany. Podobne ako iné nežiadúce javy v spoločnosti, aj šikana má svoj vývoj. Najdôležitejšie je prvotné štádium, ktoré voláme ostrakizmus. Je to štádium, ktoré slúži pre dospelých ako varovný signál.
Ostrakizmus môže mať viacero príznakov:
▶️ spolužiaci obeť ignorujú, neodpovedajú na pozdrav, robia, že ho akože nepočuli
▶️ na obede si k obeti nikto zo spolužiakov nesadá, prehliadajú ho
▶️ obeť je ohováraná, osočovaná, obviňovaná z niečoho, čoho sa nedopustila
▶️ agresori obeť zámerne provokujú, chcú, aby sa zrútila, zúrila a bránila sa
▶️ agresori sa vysmievajú slabostiam obete, jej „nedostatkom“, ktoré zveličujú a upozorňujú na ne
▶️ obeť je ironizovaná agresormi, zosmiešňujú na nej všetko, čo sa dá
Asi najznámejším príkladom vyčleňovania z kolektívu je vznik „dievčenských spolkov“. Ide o spojenie skupinky dievčat, ktoré vytvoria v triede silnú alianciu a ostatné nechcú medzi seba pustiť.
Dieťa, ktoré sa stane vyčleneným z triedneho kolektívu, si tento fakt začína uvedomovať postupne. Začína zisťovať, že v triede nie je nikto, s kým by mohlo sedieť, každý ho odmieta, uráža, ponižuje. Spočiatku sa toto dieťa začína brániť. Z tohto dôvodu sa uňho začínajú prejavovať agresívne reakcie na ostatných spolužiakov – vracia spolužiakom nadávky, bráni sa hnevom, kopancami a pod. Ako sa hovorí, klin sa klinom vybíja. V škole to však prebieha spôsobom, že agresori ostrakizujúci obeť zvyšujú svoj tlak pretože vidia, že obeť sa snaží brániť, čím vlastne potvrdzuje ich úspech. Vtedy sa obeť stiahne do seba, upúšťa z agresívneho reagovania a vracania prejavov začínajúcej šikany späť.
Ak si ostrakistické správanie pedagógovia u žiakov všimnú, môžu ho hneď zastaviť a nemusí to prerásť do vážnejšej šikany.

 

ZDROJ: eduworld.sk