info@mladiludiaazivot.sk +421 911 213 902
Ako začať cvičiť ?
24. augusta 2021
0

Väčšina ľudí, by chcela začať cvičiť 💪🏻, ale bráni im v tom možno strach z neúspechu, nedostatok času ⏰, lenivosť alebo skrátka nevedomosť, ako začať. Všetci však dobre vieme, aké dôležité je cvičenie pre naše fyzické aj psychické zdravie, a preto ti ponúkame pár tipov, ako by si mohol s cvičením začať 😊.
🥊Urči si cieľ – v prvom rade je dôležité si určiť reálny cieľ. Či už chceš schudnúť, nabrať svaly, zlepšiť kondičku, alebo sa len rozhýbať. Ak si cieľ neurčíš, je veľmi pravdepodobné, že svoju motiváciu stratíš, pretože nebudeš vedieť, prečo to robíš. Dôležité je určiť si splniteľný cieľ, inak môžeš skončiť rovnako domotivovaný.
🥊Začni pomaly – to že si prvý deň dáš do tela tak, že sa ešte 3 dni nepohneš ti naozaj nepomôže. Skús začať cvičiť 2-3 krát do týždňa po 30 minútach. Ak sa ti to bude zdať málo, kľudne pridaj. Takisto musíš byť trpezlivý a konzistentný. Je to maratón a nie šprint, preto sa nesnaž napr. schudnúť rýchlo 3kg za týždeň, ale pomaly napr. za mesiac.
🥊Urob si plán – aby si sa dopredu vyhol zbytočným výhovorkám, že “nemáš čas”, zaraď si do svojho týždenného plánu kedy a o koľkej budeš cvičiť. Pomôže ti to s pravidelnosťou, a ty budeš pripravený.
🥊Rob cviky, ktorá ťa bavia – na internete nájdeš veľké množstvo plánov alebo videí na cvičenie. Zo začiatku však nemusíš niektoré cviky zvládať, alebo ťa jednoducho nebudú baviť. Preto neprestávaj objavovať nové možnosti cvičenia a vyber si tie, ktoré ti najviac vyhovujú.
🥊Nájdi si parťáka – v dvojici to vždy ide lepšie. Zavolaj kamarátku alebo kamaráta a začnite spolu. Nemusíte nutne spolu chodiť do fitka. Stačí, ak si každý budete doma cvičiť svoje, no navzájom sa budete podporovať a ťahať dopredu.

 

ZDROJ: fitnessrevolution.sk 

 

 

 

 

 

Kvapavka je jednou z najbežnejších pohlavne prenosných chorôb práve kvôli veľkej odolnosti voči liekom ktoré sa používajú na jej liečbu. 💊 Za účelom monitorovania baktérií, ktoré vyvolávajú kvapavku bola založená Organizácia Gisp. Organizácia zbiera informácie o týchto baktériách a posúva ich ďalej na vývin antibiotík ktoré majú pomôcť pri liečbe kvapavky. Vývin týchto baktérií je však rýchlejší ako vývin nových liekov.

Preto je kvapavka jednou z najbežnejších pohlavne prenosných chorôb.
Je dôležité preto nie len pri liečbe kvapavky lieky brať presne tak, ako doporučuje lekár. 👨‍⚕️

 

ZDROJ: cdc.gov

 

 

 

 

 

 

🤯Tento syndróm spočíva v tom, že ľudia, ktorí ním trpia, registrujú pri zaspávaní nepríjemné zvuky. Niekedy môže ísť o hlasný šum, inokedy o tresk, krik, zvuk pripomínajúci výstrel z pištole, vybuchnutie bomby alebo zvon. Sprievodné môžu byť aj zrakové halucinácie. Nie je to nič bolestivé, no mnohým ľuďom to spôsobuje strach a stres, ktorý vedie k nespavosti.
🤯Donedávna si lekári mysleli, že tento syndróm postihuje len ľudí starších ako 50 rokov. No nedávne výskumy zistili, že z 211 testovaných študentov až 20 povedalo, že pri zaspávaní počuje v hlave divné zvuky.
🤯Syndróm zatiaľ nikto podrobne neskúmal, a preto sa doktori len domnievajú, čo ho môže spôsobovať. Existujú však teórie, ktoré sa domnievajú, že ide o poruchu časti mozgu, ktorá má na starosť previesť telo z bdenia do spánku. Táto porucha spôsobuje to, že neuróny, ktoré analyzujú zvuky sa nevypnú ale práve naopak úplne zapnú, čiže človek ma zvýšene vnímanie zvukov.
🤯Príčiny tejto poruchy nie sú úplne potvrdené, no z testov vyplýva, že to spôsobuje nedostatok spánku, nekvalitný spánok alebo veľký nátlak stresu a úzkosti.
🤯Určite sa zhodneme, že je to veľmi nepríjemné a spočiatku strašidelné, no tento syndróm je sám o sebe úplne neškodný.

Jediný nepriaznivý účinok, ktorý to má je nedostatok spánku. Žiaľ na túto diagnózu neexistuje liek, ľudia to musia vydržať a naučiť sa s tým žiť.

 

ZDROJ: kamzakrasou.sk

 

 

 

 

Čoraz viac sa do popredia dostávajú podcasty 😊.Podcast je zvukový záznam na internete, ktorý si môžete ľahko stiahnuť na svoj smartfón 📲či iné zariadenie💻.Podcasty často fungujú ako pravidelné relácie. V dnešnej dobe existuje veľké spektrum rôznych podcastov z rôznych oblastí. Či už ide o humor, dejiny, politiku, zdravie, každý si príde na svoje. Dnes vám prinášame pár tipov na slovenské aj zahraničné podcasty, ktoré sa zaoberajú témou duševného zdravia.🌼

1. Neurológia (Autor: Podcast Zdravie)
2.Okná duše dokorán (Autor: Liga za duševné zdravie SR)
3.hmmm… | podcast psychologickej poradne IPčko.sk (Autor: IPčko.sk)
4. The lavendaire lifestyle
5.Terrible, Thanks for asking
6.The Savvy Psychologist
7.Celeste The Therapist

Všetky podcasty nájdete na internete, alebo v aplikáciách ako sú : Apple Podcasty, Spotify, Google Podcasty, Podcast Addict, YouTube atď.. Väčšinu podcastov si dokážete stiahnuť do mobilu, a tak si ich môžete vypočuť aj na prechádzke, alebo pri upratovaní 😇.

 

ZDROJ: podmaz.sk
symplyberenica.com

 

 

 

 

 

Príčin agresivity u detí môže byť viacero. 👶🏻
Dôležité pre dieťa je aj v akom prostredí vyrastá. Veľa detí, ktoré bojujú s agresivitou pochádza práve z rozvrátených a nefunkčných rodín. Dieťa pozoruje a berie si určité vzorce správania, ktoré vidí doma. 👀 Pokiaľ doma vidí hádky a nepohodu medzi rodičmi bude mať s väčšou pravdepodobnosťou problémy byť empatické a ohľaduplné k rovesníkom či v kolektíve. 👎🏻

Nezabúdajme však, že každé dieťa je jedinečné a aj príčina jeho hnevu môže byť individuálna. Dôležité je vedieť určiť príčiny, priznať si každý svoje chyby a snažiť sa ich napraviť. 😌💭

 

ZDROJ: hravaskolka.sk

 

 

 

 

 

 

Mnoho párov sa stretáva s problémom počať potomka a čoraz aktuálnejšia je aj otázka mužskej (ne)plodnosti. Jedným z dôvodov je aj zlá kvalita spermií. Sú poškodené, pomalšie a muži ich majú z roka na rok menej.
Za posledné roky sa zistil výrazný pokles mužských spermií, no nezistila sa presná príčina, prečo tomu tak je. Na to, aby sa spermia dostala k vajíčku, musí v tele ženy prekonať veľa fyzických či chemických prekážok. Preto dokážu mužské semenníky vyprodukovať milióny spermií, aby sa zvýšila šanca na otehotnenie.
Dostatočný počet, správny tvar a a pohyblivosť. To všetko má na svedomí znižovanie mužskej plodnosti. Počet spermií v mililitri ejakulátu za pár desaťročí výrazne klesol, a to o 87%. Okrem poklesu množstva môžeme hovoriť aj o správnom tvare, keďže ešte v roku 1980 bola norma správne tvarovaných spermií 80%, teraz to sú už len 4%.
Aj keď veda nepozná presnú odpoveď na tieto zhoršujúce sa výsledky, veľkým faktorom je požívanie alkoholu, fajčenie, zlý životný štýl, stres či dokonca obtiahnuté oblečenie. Peter Krajkovič, vedúci lekár centra diagnostiky a liečby neplodnosti, tvrdí, že dnešný štyridsiatnici majú lepšie spermie ako dvadsiatníci.
Vedci ešte nevyvinuli žiaden 100% liek na liečenie mužskej neplodnosti, odporúča sa však užívať vitamíny. Týmto sa nedokáže zvýšiť počet spermií, alebo zlepšiť ich pohyblivosť, dokáže sa tým však predísť umelému oplodneniu.

 

ZDROJ: gynella.com
resolve.org