info@mladiludiaazivot.sk +421 911 213 902
Referendum podľa nás
4. februára 2015
0

Povedalo sa už mnohé, napísaného bolo viac a predsa cítime potrebu vyjadriť sa k tejto téme aj my, ako združenie.

Referendum 2015, alebo referendum o rodine, sa stalo vďačnou témou hlavných správ, vedľajších správ, novinových tituliek, no najmä internetových blogerov. Témy referenda na nás číhajú za každým rohom a to ako hlasmi jeho zástancov, tak aj odporcov. Tradičná rodina, netradičná rodina, sexuálna výchova a adopcia detí zaplavila slovenský internet a chtiac, či nechtiac delí ľudí do rôznych skupín. Za, proti, vôbec, z časti… Ako budete krúžkovať, či krížikovať nechávame na Vás. Týmto článkom nechceme na referendum nikoho pozývať, ani od neho odhovárať, nechceme nič vnucovať, jednoducho cítime potrebu zapojiť sa a prezentovať náš názor.

Tri otázky, pre každú jeden odsek, no predsa nie všetky nás trápia rovnako.

  1. Súhlasíte s tým, aby sa manželstvom nemohlo nazývať žiadne iné spolužitie osôb okrem zväzku medzi jedným mužom a jednou ženou?

Či už teda súhlasíme a či nie, otázka je už bohužiaľ zbytočná, nakoľko zodpovedané na ňu už je. Ústavná väčšina poslancov 4.júna minulého roku presadila zmenu ústavy, kde sa v prvom odseku článku 41 uvádza nasledovné:  „(1) Manželstvo je jedinečný zväzok medzi mužom a ženou. Slovenská republika manželstvo všestranne chráni a napomáha jeho dobru. Manželstvo, rodičovstvo a rodina sú pod ochranou zákona. Zaručuje sa osobitná ochrana detí a mladistvých.“.

  1. Súhlasíte s tým, aby párom alebo skupinám osôb rovnakého pohlavia nebolo umožnené osvojenie (adopcia) detí a ich následná výchova?

Napriek tomu, že obhajcovia referenda rozprávajú o pozitívnych číslach a poklesu detí umiestnených v detskom domove, Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny evidovalo ku koncu augusta minulého roku 4770 detí umiestnených v štátnych aj neštátnych detských domovoch, pričom ich celková kapacita je niečo cez 4900 detí. Áno, manželov a čakateľov na adopciu je síce veľa, no stále nie dosť. Problém je v tom, že nikomu nie je jedno aké dieťa si adoptuje. Dieťa musí byť zdravé, dieťa musí mať maximálne jeden rok a mnohé ďalšie požiadavky rodičov čakateľov.

Zhodneme sa, že najideálnejšiu výchovu dokáže dieťaťu zabezpečiť „tradičná“ rodina. Nie však vždy je to možné. Bohužiaľ, veľké množstvo manželstiev sa rozpadá a deti tak ostávajú vychovávané len matkou alebo len otcom dieťaťa, stále je však takáto výchova vhodnejšia ako výchova dieťaťa v detskom domove. So všetkou úctou voči pracovníkom a pracovníčkam týchto zariadení nikto nedokáže vychovať a poskytnúť dostatočnú lásku dieťaťu, ktoré je jeho zamestnaním, jeho prácou na 40 hodín týždenne.

Adopcia dieťaťa si vyžaduje dlhé čakanie, veľa papierov a dôkladnú kontrolu. Ak rodičia podstúpia túto cestu a sú považovaní za vhodných, vedia vytvoriť dieťaťu zázemie a poskytnúť mu lásku, ktorú dieťa potrebuje. Nemalo by sa pravdepodobne rozhodovať na základe pohlavia rodičov, ale na základe úmyslu a schopnosti o dieťa sa postarať

  1. Súhlasíte s tým, aby školy nemohli vyžadovať účasť detí na vyučovaní v oblasti sexuálneho správania či eutanázie, ak ich rodičia alebo deti samé nesúhlasia s obsahom vyučovania?“.

Práve táto otázka sa týka činnosti OZ Mladí ľudia a život (OZ Mľaž) najviac. Najmä zo sledovania internetových diskusií vyplýva, že bežní ľudia, terajšie aj budúce matky a otcovia, majú zo sexuálnej výchovy strach, pretože je predstavená ako „vedenie škôlkarov k masturbácii a starších detí k sexu pred menštruáciou, či propaganda antikoncepcie.“ No sexuálna výchova môže mať aj inú tvár.

V OZ Mľaž sme vytvorili projekt, v rámci ktorého riešime aj témy ako sexualita, či antikoncepcia. Tieto témy rozoberáme s mladými ľuďmi, žiakmi vysokých, stredných, ale aj základných škôl. Nemôžeme zaprieť, že sa s nimi rozprávame o masturbácii, či o sexe, ale celá beseda má svoju postupnosť. Venujeme sa  najskôr témam ako kamarátstvo, priateľstvo, láska a vzťah. Debatujeme o tom, čo pre nás znamenajú tieto pojmy a pocity. A až na záver zapojíme sex, o ktorom rozprávame ako o akte, ktorý vyplynie zo vzájomného vzťahu dvoch ľudí, nie ako o zábave na piatkový večer. Rozprávame sa o nutnosti uvedomiť si všetky riziká, ktoré sexuálny život prináša. Dávame do povedomia fyzickú, no najmä duševnú, psychickú pripravenosť. Snažíme sa mladých priviesť k tomu, aby svoju sexualitu poznali, no spájali ju s citmi, s láskou a vzájomným vzťahom, či vernosťou. Ďalšou témou je antikoncepcia, ktorá dnes už povedzme si  patrí k životu mladých ľudí a preto je potrebné ich o tejto problematike informovať. Ako je uvedené vyššie, mnohí si myslia, že sexuálna výchova je propagáciou antikoncepcie v štýle „prezervatív a môžeš“, prípadne „tabletky vyriešia všetko“. My túto tému chápeme inak. Áno, dávame do povedomia antikoncepčné prostriedky, či už bariérové, hormonálne, prirodzené metódy plánovaného rodičovstva, no zároveň s pozitívnymi, alebo teda žiadúcimi účinkami dávame na zreteľ aj účinky nežiadúce, či negatívne a to najmä na organizmus ženy. Vyzdvihujeme nutnosť poradiť sa o užívaní antikoncepcie s odborníkom a určite k nej nikoho nenabádame.

S takouto formou sme stotožnení my, mladí ľudia na besedách sa dozvedia potrebné informácie, rodičia, učitelia a vedenie školy sú spokojní a s touto formou súhlasili aj viacerí odporcovia sexuálnej výchovy, ktorých poznáme.

Táto stať nemala byť propagandou združenia a dokonca ani samochválou. Podstata sa nachádza práve v tom, že túto formu sme vytvorili my, mladí ľudia v tom čase približne dvadsať – roční, bez ukončeného vysokoškolského vzdelania. Otázkou preto ostáva: ak je možné, aby sme vyhovujúci program vytvorili my, nedá sa vytvoriť vynikajúci program „sexuálnej výchovy“ ak sa stretnú pod jednou strechou učitelia, sexuológovia, psychológovia, cirkevní hodnostári a odporcovia a trošku sa posnažia?  Nie je lepšie spojiť sily a vytvoriť niečo morálne a poučné zároveň, než plytvať silami na ďalšom rozdeľovaní sa? Určite nie dokonalú, ale ukázali sme alternatívnu cestu.

Na záver by sme radi dodali, že ako občianske združenie sa snažíme byť súčasťou jednak komunity, ale integrovať svoju činnosť aj do života spoločnosti. Z našich stanov je zrejme,  že sme apolitická, nestranná a nezávislá organizácia združujúca členov na dobrovoľníckom princípe. Tento článok je iba vyjadrením nášho názoru a stanoviska, nie dehonestáciou referenda.

Zdroje:

http://sk.wikipedia.org/wiki/Referendum_na_Slovensku_v_roku_2015

http://www.sudcovia.sk/sk/dokumenty/1600-schvalena-novela-ustavy-sr-v-narodnej-rade-sr-dna-4-6-2014

http://www.rodicovstvo.sk/sexedu/kap3.5.pdf

http://www.sme.sk/c/6965669/detske-domovy-su-naplnene-na-97-percent-a-deti-pribuda.html