Dnes si pripomíname Svetový deň „Pohybom k zdraviu“, ktorý poukazuje na súčasný sedavý spôsob života a nedostatočnú pohybovú aktivitu ako rizikový faktor mnohých chronických neprenosných ochorení
Vďaka aktívnemu životu si pritom nielen vybudujeme svalovú hmotu a skrášlime svoje “krivky”, ale výrazne pomôžeme svojmu zdraviu. Vybrali sme pre vás 15 naj dôkazov toho, že aktívny životný štýl pomáha zdraviu a o tom, ako s pohybom začať zdravo a bezpečne sme sa porozprávali v našom poslednom (NE)Odborne s Domi a Mimo
Videopodcast nájdete na našom youtube
ZDROJ:
PREČO BY SI MAL ZAČAŤ CVIČIŤ
PREČO ZAČAŤ CVIČIŤ A AKO TO POMÔŽE VAŠEJ PSYCHIKE
PREČO ZAČAŤ PRAVIDELNE ŠPORTOVAŤ
SVETOVÝ DEŇ “POHYBOM K ZDRAVIU”
Pojem bullycide vznikol spojením slov šikana (bullying) a samovražda (suicide), ktorý má vysvetliť, keď si niekto vezme život v dôsledku šikanovania.
Samovraždu spojenú s násilím je možné spájať
s akýmkoľvek typom šikany, vrátene fyzického, verbálneho či kyberšikany.
Ľudia, ktorí sa stali obeťou šikany alebo boli jej svedkami, by sa mali s niekým porozprávať. Či už s dospelým, ktorému dôverujú (rodičom, učiteľom), kamarátom alebo zavolať na bezplatnú linku pomoci 116 111, ktorá je bezplatná a funguje 24 hodín denne, 7 dní v týždni.
Podľa dát Národného centra zdravotníckych informácií ženy na Slovensku užívajú hormonálnu antikoncepciu čoraz menej. Najväčšie percento uživateliek bolo zaznamenané v roku 2005 (23%) a pokles trvá už niekoľko rokov. Dnes na Slovensku užíva hormonálnu antikoncepciu iba 11,2% žien.
Stále však patrí k rozšíreným antikoncepčným metódam. Pri užívaní sa do tela dostávajú hormóny a v lekárňach je k dispozícii množstvo prípravkov ale o výbere vhodného rozhoduje vždy gynekológ po dôkladnom vyšetrení a na základe rôznych kritérií (vek, zdravotný stav, rodinná anamnéza či aplikačná forma). Okrem tabletiek sú v ponuke aj ďalšie možnosti ako vnútromaternicový hormonálny systém, náplasť, injekcie, podkožnú tyčinku a vaginálny krúžok.
V súčasnosti sa uplatňujú dva typy hormonálnych prípravkov: kombinované, ktoré obsahujú dva druhy hormónov – estrogén a gestagén, druhým typom je výlučne gestagénová antikoncepcia, ktorá je vhodnejšia pre rizikové pacientky, no je o niečo menej spoľahlivá.
Medzi prínosy užívania, okrem prevencie nechceného otehotnenia, má dlhodobo užívaná kombinovaná hormonálna antikoncepcia výhody, ako je zníženie rizika vzniku rakoviny endometrie (výstelka maternice) a rakoviny vaječníkov, zlepšenie kontroly menštruačného cyklu, zápalového ochorenia panvy a u niektorých žien zlepšenie akné.
Rovnako ako všetky lieky aj jej užívanie je spojené s určitými rizikami. K najčastejším rizikám patrí nepríjemný pocit v oblasti prsníkov (diskomfort), zmeny nálady a zmeny telesnej hmotnosti (kvôli zadržiavaniu vody v tele). Rozsiahle štúdie tiež odhalili veľmi malé zvýšenie rizika vzniku rakoviny prsníka a rakoviny krčka maternice.
Pravdepodobne najvýznamnejším je riziko vzniku krvnej zrazeniny. Existujú skupiny žien, pre ktoré je takáto forma antikoncepcie nevhodná, pretože môže podporiť riziko vzniku trombózy, infarktu či ďalších komplikácií.
ZDROJ:
Otázky a odpovede o kombinovanej hormonálnej antikoncepcii
Činnosť gynekologicko-pôrodníckych ambulancií v Slovenskej republike 2019
DIZAJNÉRSKE DROGY
Dizajnérske drogy sú fenoménom posledných rokov. Sú to chemicky vyrobené drogy účinkami napodobňujúce nelegálne drogy. Výrobcovia pozmenia niektoré nelegálne látky v droge, a tak sa môžu predávať, pretože už „neporušujú“ zákon. Medzi ne patria fenetylamíny (stimulanty), tryptamíny (halucinogény), katinóny (napodobňujúce účinky kokaínu), piperazíny (napodobňujúce účinky extázy) a syntetické kanabinoidy (napodobňujúce účinky marihuany).
Dizajnérske drogy sa dokonca vyrábajú aj zo šalvie, durmanu či muškátového orechu.
Predávajú sa často pod neškodnými názvami ako vonné tyčinky, kúpeľná soľ, hnojivo alebo rôzne čističe. Najväčším nebezpečenstvom je, že nikdy nie je úplne jasné, čo bolo použité na výrobu takejto drogy, a preto ich účinky môžu byť nepredvídateľné a veľmi nebezpečné.
ZDROJ: dizajnérske drogy
drugfreeworld.org
Poruchou duševného zdravia trpelo v minulosti mnoho géniov, a to od Van Gogha cez Beethovena až po Darvina.
Z toho dôvodu začali silnieť diskusie či existuje nejaká spojitosť alebo vzťah medzi kreativitou a duševným zdravím.