info@mladiludiaazivot.sk +421 911 213 902
Riziko nákazy pohlavne prenosných chorôb počas cestovania
17. júna 2021
0

Obete šikany častokrát nevedia na koho sa majú obrátiť alebo ako majú na šikanu reagovať. Preto sme vám vypísali pár tipov, ako nereagovať pokiaľ šikanu zažívate alebo viete o niekom, kto sa s týmto problémom stretáva.
Šikana je závažný problém a ľudia, ktorí sa stali obeťou šikany alebo boli jej svedkami, by sa mali s niekým porozprávať. Či už s dospelým, ktorému dôverujú (rodičom, učiteľom), kamarátom alebo zavolať na linku pomoci 116 111, ktorá je bezplatná a funguje 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

 

ZDROJ: bullying in school

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Alkohol je vo všeobecnosti rozpustnejší vo vode viac ako v tuku. Chudý človek má uložené menšie množstvo tuku a väčšina jeho buniek je naplnená vodou.
Bunky chudého človeka teda ľahšie absorbujú alkohol. Zatiaľ čo u obézneho človeka s väčším obsahom tuku v tele alkohol nie je ľahko absorbovaný bunkami.

Z toho vyplýva že človek s vyšším percentom telesného tuku v tele má vyššiu koncentráciu alkoholu v krvi ako chudý človek práve kvôli vstrebateľnosti alkoholu do tkanív svalov (ktoré nastáva u chudého človeka).

 

ZDROJquora.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cestovanie je jedným z faktorov prispievajúcich k šíreniu sexuálne prenosných infekcií. Uvádza sa, že 5% až 51% krátkodobých cestujúcich má príležitostný sex v zahraničí. Táto miera je ešte vyššia u dlhodobých cestujúcich.
Odhaduje sa, že 24% až 75% cestujúcich používa kondómy pri príležitostnom sexe v zahraničí. Takéto správanie ich jednoznačne vystavuje riziku STI.
Istá Belgická štúdia sledovala nárast počtu osôb, ktoré mali do mesiaca po návrate z tropických krajín nejaké príznaky, ako napríklad genitálny výtok, genitálny vred, bukálny vred a podobne.
Následné boli overované všetky informácie a súvislosti týkajúce sa návštevy tropickej krajiny týchto osôb.
Potom nasledovali laboratórne testy, ktoré sledovali množstvo bielych krviniek, rozbor moču, syfilis, vírusovú hepatitídu a ďalšie.
Podrobne sa skúmala vzorka 49 ľudí.
Z nich malo počas cesty jedného sexuálneho partnera 32 ľudí a ďalších 17 ľudí malo najmenej dvoch partnerov.
Spomedzi všetkých 45 ľudí, ktorí mali príležitostný sex v zahraničí (nie so svojím obvyklým partnerom), 18 ľudí uviedlo nepravidelné používanie kondómov a 27 kondómy nikdy nepoužili. Nakoniec nikto spomedzi pozorovaných ľudí nepoužíval pravidelne kondómy.
Najčastejšou diagnostikovanou STI pri tejto vzorke ľudí, bola kvapavka (18 pacientov). Zaujímavé však je, že nakazení boli iba muži. Z nich bolo infikovaní 7 v Ázii a v Afrike 11. Ďalej boli diagnostikovaní 4 pacienti s primárnym syfilisom, pričom všetci z nich boli homosexuáli mužského pohlavia a dvaja z nich už boli pred tým nakazení HIV. Chlamýdie boli diagnostikované pomocou PCR testu u 3 žien a u 1 muža. Ďalej boli diagnostikovaní 2 pacienti s horúčkovitou vyrážkou súvisiacou s primárnou infekciou HIV.

Tento výskum pripomína, ako veľmi je potrebné informovať cestujúcich do zahraničia aj o rizikách pohlavne prenosných chorôb. Zároveň podporuje myšlienku používania kondómov v prípade náhodného sexu v zahraničí ako formy ochrany svojho zdravia.

 

ZDROJ: academic.com

 

 

 

Bipolárna porucha osobnosti sa môže prejaviť u kohokoľvek bez ohľadu na pohlavie. Začať môže okolo 20-teho roku života a úplne sa vyvinie najneskôr do 50-teho roku.

Bipolárna porucha je taktiež označovaná aj ako manicko-depresívna porucha. U pacientov sa strieda epizóda mánie, kedy má človek veľa energie, veľa nakupuje a správa sa bizarne. Potom nastupuje epizóda depresie, ktorá je sprevádzaná smutnou náladou, beznádejou a opakom epizódy mánie.

Ak máte spomínané symptómy, neznamená to hneď, že trpíte touto poruchou. Vždy treba svoj stav najprv konzultovať s odborníkom.
Ak hľadáte pomoc nebojte sa obrátiť na IPčko.sk

 

ZDROJ:  PSYCHOZDRAVIE. SK

 

 

 

 

 

 

 

Podľa historikov (profesor Simon Szreter z University of Cambridge a profesor Kevin Siena z kanadskej Trent University), viac ako pätina obyvateľov Londýna pred 250 rokmi sa nakazila syfilisom do svojich 35. narodenín.
Štúdia ponúka prvý rozsiahly odhad množstva infekcie syfilisom u populácie Londýna v neskoršom osemnástom storočí.

Toto odhalenie malo pomôcť zmeniť chápanie širokej verejnosti na populačnú štruktúru hlavného mesta a jeho sexuálnych návykov v vtedajšom období.

ZDROJ: sciencedaily.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdravá strava je základom pre zdravý životný štýl. Každá potravina obsahuje určitý počet výživných látok – niektorá viac a iná menej.
Superpotraviny obsahujú výživných látok najviac spomedzi iných.
Superpotravinou rozumieme spracované aj nespracované potraviny, ktoré sú pripravené doplniť ti vysokú dávku vitamínov, minerálov a antioxidantov.
Nakopnú tvoju imunitu, posilnia obranyschopnosť a dokážu pomôcť s rôznymi chorobami. Prečítaj si viac o konkrétnych superpotravinách 😊.

❤ Maliny – znižujú cholesterol, pomáhajú pri chudnutí, sú bohaté na vlákninu, vitamín C, vitamíny skupiny B, železo a horčík
💜 Čučoriedky – majú antioxidačné účinky, vysoký obsah vlákniny, mangánu a vitamínu K
🥦Brokolica – “kráľovná zeleniny”, plná vitamínov a minerálov, najmä
vitamínu C a kyseliny listovej
🖤Chia semienka – obsahujú najviac esenciálnych mastných kyselín rastlinného pôvodu a tiež minerály, ako horčík, draslík, železo a vápnik
🐟 Losos – “najzdravšia ryba sveta”, obsahuje obrovské množstvo bielkovín, vitamínov skupiny B a omega-3 mastných kyselín
🌾 Quinoa – obsahuje všetkých 9 esenciálnych aminokyselín, ktoré si naše telo nedokáže vyrobiť samo, je výborným zdrojom fosforu a horčíku
🌿 Spirulina – morská riasa spracovaná do prášku, ktorá v sebe ukrýva vitamínové a minerálové bohatstvo
🍵 Zelený čaj – má viacero zdravotných účinkov a vyniká množstvom antioxidantov

 

ZDROJ: GYMBEAM. SK

 

 

 

 

Syndrómom Alice v krajine zázrakov nazývame psychickú poruchu sprevádzanú halucináciami, ktoré sa vyskytujú práve aj v danom filme. Pacientovi sa veci raz zväčšujú, raz zmenšujú. Takisto počuje zvuky raz slabšie a raz silnejšie. Často vidí rôzne vznášajúce sa postavy a nemá pojem o čase ⏰.

Syndróm Alice v krajine zázrakov zvyčajne spúšťa epilepsia, intoxikácia drogami, migrény, psychické poruchy a infekcie.
V súčasnosti nemá Syndróm Alice v krajine zázrakov liečebný plán. Často je liečbou len prevencia pred migrénou. Lieky, ktoré môžu byť použité na prevenciu migrén zahŕňajú antikonvulzíva a antidepresíva.

 

 

 

ZDROJ: SCIENCE.HNONLINE.SK

 

 

 

 

 

 

Niektorí muži s kvapavkou nemusia mať vôbec žiadne príznaky. Muži, ktorí majú príznaky, však môžu mať:
− Pocit pálenia pri močení
− Biely, žltý alebo zelený výtok z penisu
− Bolestivé alebo opuchnuté semenníky (aj keď sú menej časté)

Väčšina žien s kvapavkou takisto nemá žiadne príznaky. Aj keď má žena príznaky, sú často mierne a môžu sa zameniť za infekciu močového mechúra alebo pošvy. Ženy s kvapavkou sú vystavené riziku vzniku závažných komplikácií z infekcie, aj keď nemajú žiadne príznaky.
Medzi príznaky u žien patria:
− Bolestivý pocit alebo pocit pálenia pri močení
− Zvýšený pošvový výtok
− Vaginálne krvácanie medzi menštruáciami.

Rektálne infekcie nemusia spôsobiť žiadne príznaky alebo spôsobujú rovnaké príznaky u mužov i žien, ktoré môžu zahŕňať:
− Výtok
− Análne svrbenie
− Bolestivosť
− Krvácanie
− Bolestivé pohyby čriev

Mali by ste byť vyšetrení lekárom, ak spozorujete ktorýkoľvek z týchto príznakov alebo ak má váš partner pohlavné choroby alebo príznaky pohlavnej choroby, ako sú neobvyklá bolesť, páchnuci výtok, pálenie pri močení alebo krvácanie medzi menštruáciami.
Znížiť pravdepodobnosť vzniku kvapavky môžete:
– ak ste v dlhodobom vzájomne monogamnom vzťahu s partnerom, ktorý bol testovaný a má negatívne výsledky testu STD
– ak používate latexové kondómy správnym spôsobom vždy, keď máte sex.

 

ZDROJ: CDC.GOV

 

 

 

 

Žuvací tabak – novodobý doping alebo závislosť?

Žuvací tabak je vyrobený z listov tabaku. V posledných rokoch sa stal populárnym najmä u športovcov. Veria, že im zlepšuje športový výkon, reakcie a schopnosť koncentrovať sa. Tiež mu pripisujú upokojujúce účinky.

Žuvací tabak je stále len jedným z ďalších variantov klasických cigariet. Ich hlavnou zložkou je náš starý známy – nikotín. Ten spôsobuje mnoho problémov. Žuvací tabak sa podieľa na srdcovo-cievnych ochoreniach a pri dlhodobom užívaní pôsobí karcinogénne. Čím sa líši od cigariet je fakt, že môže vážne poškodiť vnútro úst. Počnúc poškodením ďasien, infekciami až po rakovinu ústnej dutiny alebo koreňa jazyka.
Nepríjemné, však?
Ďalším nepríjemným faktom je, že žutím tabaku sa do tela dostáva viac nikotínu ako pri fajčení. To znamená, že závislosť sa vytvorí ľahšie a telo si na neho vytvorí toleranciu. Závislý tak používa viac tabakov naraz a začne s tabakom v ústach doslova spať. Zbaviť sa tejto závislosti nie je jednoduché. Po vysadení sa dostavia abstinenčné príznaky, ako napríklad nervozita, depresia, hlad alebo nechutenstvo. Odpoveď na otázku, či je žuvací tabak novodobý doping alebo závislosť je jasná: “Je to závislosť”. Žuvací tabak funguje na princípe závislosti na nikotíne, ktorý spôsobuje všetky účinky žuvacieho tabaku. S tým rozdielom, že niekoľko násobne silnejšie ako cigarety.

 

ZDROJ: ZDRAVIE.PLUSKA.SK