Kriticky myslieť je v dnešnej dobe veľmi dôležité. Mali by sme vedieť rozlišovať medzi dôveryhodnými informáciami a hoaxom.
Pár tipov ako myslieť kriticky:
V prvom rade čerpaj informácie z dôveryhodných stránok
Ak sa ti nejaká informácia nezdá, stačí si overiť zdroj článku
Ak si sa “pikošku” dozvedel od kamaráta/známeho, pýtaj sa ho jednoduché otázky, a sám zistíš, či to je pravda. Napríklad → Odkiaľ to vieš? Kto ti to povedal? Čo sa týmto snažíš dokázať?
Ber do úvahy aj už existujúce fakty a dôkazy, ktoré môžu danú informáciu vyvrátiť
Nenechaj si len tak zobrať svoj vlastný názor
ZDROJE:
Za Islanďanmi sa tesne umiestnili Dáni, Švédi či Nóri. Slovensko je podľa týchto štatistík na 17.mieste a priemerný vek straty panenstva je u nás 17,8 roka.
ZDROJE:

Každý deň pripudne viac ako 1 milión pacientov nakazených STI. V roku 2016 odhadovala WHO 376 miliónov novo infekovaných s 1 zo 4 STI: chlamýdie (127 miliónov), kvapavka (87 miliónov), syfilis (6,3 milióna) a trichomoniáza (156 miliónov).
Viac ako 500 miliónov ľudí žije s genitálnou infekciou HSV (herpesom) a odhaduje sa, že 300 miliónov žien má infekciu HPV, primárnu príčinu rakoviny krčka maternice. Odhaduje sa, že 240 miliónov ľudí žije na celom svete s chronickou hepatitídou B. Infekcii HPV aj hepatitíde B sa dá zabrániť očkovaním.
STI môžu mať vážne následky presahujúce rámec bezprostredného dopadu samotnej infekcie. Infekčné choroby, ako je herpes a syfilis, môžu zvýšiť riziko nákazy HIV trikrát alebo viac.
Prenos STI z matky na dieťa môže mať za následok usmrtenie plodu, smrť novorodenca, nízku hmotnosť a nedonosenie, sepsu, zápal pľúc, novorodeneckú konjunktivitídu (zápal spojiviek) a vrodené deformácie.
V roku 2016 sa odhadovalo, že približne 1 milión tehotných žien malo aktívny syfilis, čo viedlo k viac ako 350 000 nepriaznivým výsledkom narodenia, z ktorých 200 000 sa narodilo ako mŕtvy plod alebo spôsobilo smrť novorodenca. Infekcia HPV každoročne spôsobuje 570 000 prípadov rakoviny krčka maternice a viac ako 300 000 úmrtí na rakovinu krčka maternice. STI, ako je kvapavka a chlamýdie, sú hlavnými príčinami zápalových ochorení panvy a neplodnosti u žien.
ZDROJE:
SEXUALLY TRANSMITTED INFECTIONS
Rakovina prsníka je najčastejšou príčinou úmrtia žien na onkologické ochorenie a postihuje každú ôsmu ženu. Na Slovensku ročne pribudne približne 2500 nových pacientok.
Aby sme rakovinu prsníka odhalili včas a v čo najskoršom štádiu, je nevyhnutné, aby si ženy pravidelne samé vyšetrovali prsníky. Je dôležité, aby žena bola oboznámená so vzhľadom, tvarom a štruktúrou svojich prsníkov, aby vedela spozorovať prípadné zmeny.
Samozrejmosťou by mali byť tiež pravidelné preventívne prehliadky u gynekológa, a to nie len vtedy ak sa vyskytne problém. Môže sa tak zachrániť život
ZDROJE:
Tak ako sme už spomínali v predošlých príspevkoch veľmi dôležitá je prevencia, práve v podobe samovyšetrenia prsníkov. Včasná diagnóza a liečba totižto zvyšuje šancu na vyliečenie a dobrú kvalitu života
ZDROJE:
Men
štruačný kalíšok sa v ženskom svete stáva čoraz viac populárnym a obľubeným. Ale ak si napriek tomu o ňom nič nepočul/a, tak teraz sa o ňom dozvieš viac.
Menštruačný pohárik sa počas menštruácie vkladá do pošvy a jeho úlohou je zabrániť unikaniu menštruačnej krvi (zachytávať ju). Poháriky sú vyrobené z pružného silikónu v tvare zvona. Každých 4- 12 hodín sa pohárik vyberie, vyprázdni, umyje a znovu vloží. Na rozdiel od tampónov a vložiek krv neabsorbuje, ale ju zachytáva. Je možné ho opakovane používať až počas 5 rokov. Preto je to ekologickejšia voľba než vyhadzovanie veľkého množstva tampónov a vložiek do odpadkového koša.
Jeho ďalšou výhodou je, že nemení citlivé vaginálne prostredie a môže byť použitý aj v čase kúpania počas menštruácie (pretože neabsorbuje tekutinu z okolia). Dôležité je zvoliť si správnu veľkosť pohárika.
ZDROJE: