info@mladiludiaazivot.sk +421 911 213 902
Ako nedať šancu panike
3. mája 2022
0

Každý už určite zažil situáciu, ktorá ho zaťažila natoľko, že začal panikáriť. Aj keď je to úplne prirodzené, existuje kopec metód, ktoré vám pomôžu panike uľaviť alebo ju úplne odbúrať. Ale na to, aby sme ju vedeli odbúrať, potrebujeme poznať jej príznaky.

Panika alebo „panický atak“ je stav, ktorý úzko súvisí so stresom. Ak človek pocíti veľký nával stresu, môže to prerásť až do stavu paniky. Tieto stavy môžu prerásť do panickej poruchy, no o tej si povieme inokedy. Medzi príznaky paniky patria tlak na hrudi, strach, bolesť hlavy alebo závrate, zrýchlený tep, trasenie sa, nadmerné potenie a v niektorých prípadoch aj tŕpnutie častí tela. Ako tomu predchádzať?

Prevencia je veľmi jednoduchá.  Na to, aby ste nepodliehali stresu stačí napr. dostatok pohybu. Či už ide o aktívny šport, alebo  o prechádzky na čerstvom vzduchu v prírode. Pomôcť vám môže aj meditácia. Neverili by ste, no viac náchylným na stres nás dokáže spraviť aj nedostatok spánku. Preto je dôležité spať aspoň 6-7 hodín. 

Veľmi nápomocné sú aj návštevy psychológa. Netreba sa hanbiť, veď občas dobre padne vyrozprávať sa nestrannej osobe. Je to predsa len doktor pre vašu myseľ. Chodíte na pravidelné prehliadky k lekárovi alebo keď vás niečo len zabolí, presne preto by sme mali chodiť aj práve k spomínanému psychológovi preventívne, na vyčistenie mysle.

V prípade, že už došlo k stresovej situácii, je najlepšou metódou hlboký nádych, upokojenie sa a riešenie vecí s s čistou mysľou. 

Nakoniec všetko je to o tom, ako si dokážeme nastaviť náš mozog a naše myslenie. Snažme sa myslieť pozitívne a nielenže budeme menej náchylní stresu, ale taktiež budeme mať celý život krajší a farebnejší.

 

ZDROJ: 

PSYCHOLOGICALHEALTHCARE.COM

CLEVELANDCLINIC.ORG