info@mladiludiaazivot.sk +421 911 213 902
Je 10 000 krokov výmysel?
1. augusta 2020
0

Pravidelný pohyb je tým najlepším spôsobom ako posilniť svoje telo, organizmus, ale aj myseľ 🏃‍♂️🏃‍♀️ Preto by sme ho mali zaradiť do nášho každodenného života. Možno vás presvedčí aj 9 benefitov, ktoré vám predstavíme dnes 😊

 

ZDROJ:

GYMBEAM – 10 nečakaných benefitov cvičenia, ktoré zlepšia váš život

 

 

 

 

 

 

 

 

Vedeli ste, že podľa výskumov a štatistík ľudia závislí od kokaínu sú viac asociálni, podliehajú častejšie depresiám a zlej nálade a zažívajú pocity úzkosti?

 

 

ZDROJ:

DUALDIAGNOSIS.ORG – Cocaine Abuse and Depression

 

 

 

 

 

 

 

Určite ste už počuli, že ak chcete zostať zdravý, mali by ste denne spraviť aspoň 10-tisíc krokov. Podľa toho, aký dlhý je váš krok, ide o vzdialenosť zhruba 6 – 8 kilometrov. Zdá sa vám to veľa? V tom prípade vás možno poteší informácia, že magických 10-tisíc krokov je výmyslom japonského výrobcu krokomerov a použil ho ako marketingový ťah pred olympiádou v Tokiu(1964). Nemal žiadne dôkazy podporené výskumami, skrátka to dobre znelo a dalo sa to ľahko zapamätať 😱
Ak si podľa odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vyberiete aktivitu v miernom tempe, ideálna je práve chôdza, mali by ste sa jej venovať minimálne 150 minút, teda 2 a pol hodiny týždenne. Pri rozdelení na celý týždeň to vychádza len na polhodinku denne, pričom v strednom tempe zvládnete spraviť približne 3- až 4-tisíc krokov 🏃‍♀️🏃‍♂️
Chôdza prináša viacero benefitov: ⁣
➡️ 2 hodiny chôdze do týždňa dokážu znížiť riziko mŕtvice ⁣
➡️ 40 minút chôdze 3x do týždňa môže pozitívne vplývať na plánovanie a pamäť ⁣
➡️ 30-minútová chôdza každý deň môže pomôcť zredukovať symptómy depresie o viac ako 36%⁣
➡️ 45 minút svižnej chôdze raz do týždňa vám môže pridať až 2 roky života. ⁣
každodenná hodinová chôdza môže znížiť riziko obezity až o polovicu⁣
➡️ 4 hodiny chôdze do týždňa môžu zredukovať riziko zlomenín bedier až o 43%⁣
Chodiť by ste mali teda aspoň hodinku denne, čo sa rovná 6 – 8-tisíc krokom. Dobrou správou je, že do tohto čísla si môžete započítať aj cestu do práce, „vybavovačky” v meste či venčenie psíka 👌😊

 

ZDROJ:

AKOBUK.SK – 10-tisíc krokov denne pre zdravie? Je to vymyslené číslo

ZDRAVIE.SK – 7 výhod chôdze pre zdravie

 

 

Pretože choroby a problémy duševného zdravia nie sú na prvý pohľad vidieť a netrápia primárne naše telo po fyzickej stránke, sú mnohokrát podceňované a v spoločnosti tabuizované. Práve preto by sa mal o svoje mentálne zdravie zaujímať každý z nás a pri starostlivosti o telo nezabúdať na dušu🕊
K udržaniu dlhodobej vnútornej pohody nám môžu pomôcť aj tieto tipy. Ktorý pomáha najviac tebe? 😌🙏🏼

 

ZDROJ: 

MENTALHEALTH.ORG.UK

 

 

 

 

 

 

 

 

Jedna z hlavných charakteristík tyrana alebo násilníka býva to, že majú veľmi nízke sebavedomie. Čím nižšie, tým je u neho väčšia agresivita a väčšia potreba niekoho ponížiť. Práve týmto spôsobom si kompenzuje svoju frustráciu, ktorú nevie spracovať normálnym zdravým sposobom ale iba násilnou cestou.

 

ZDROJ:

ODZADU.STARTITUP.SK – 25 psychologických faktov, pomocou ktorých pochopíš ľudí okolo seba oveľa ľahšie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tehotenstvo a fajčenie? 🤰🏽

Životný štýl tehotnej ženy ovplyvňuje vývoj plodu viac, než by sme si možno mysleli. Či už je to jej strava, fyzická aktivita alebo to či žena fajčí alebo sa zdržiava v zafajčených priestoroch.
Bolo vykonaných veľa výskumov a i keď sa nie vždy odborníci zhodnú na všetkom, v tomto prípade je jedno isté – fajčenie, aktívne i pasívne má výrazne negatívny vplyv na vývoj a zdravie plodu.
Pri fajčení vznikajú toxické látky, ktoré obmedzujú prenos kyslíka a to má za následok jeho nedostatok pre plod. Taktiež nikotín spôsobuje zužovanie ciev, čiže znižuje prietok krvi telom i maternicou.
Štúdie poukazujú na to, že pri fajčení tehotnej ženy je až o 28% väčší predpoklad pre potrat, predčasný pôrod alebo komplikácie pri ňom. No fajčenie neznamená nebezpečenstvo iba pre nenarodené dieťa.
Odhaduje sa, že asi tretina prípadov syndrómu náhleho úmrtia dojčaťa spôsobuje vystavenie plodu tabakovým dymom počas tehotenstva.
Zistilo sa, že v priemere jedna cigareta denne znižuje hmotnosť novorodenca približne o 12 gramov a vyfajčenie 16 cigariet denne znižuje hmotnosť až o 200 gramov.
Doktorka podieľajúca sa na výskume taktiež uviedla, že u detí silných fajčiarok bol po narodený opísaný silný abstinenčný syndróm, čiže laicky povedané, dieťa hneď po narodení bolo závislé od nikotínu.
Preto je na silnom zvážení matky, ako ovplyvní zdravie svojho ešte nenarodeného dieťaťa a jeho následný život 😊

 

ZDROJ:

Štúdia:
Galloway M. 2012. Cut it out! Smoking and pregnancy. Pract Midwife.Lumley J, Oliver S, Waters E. 2001. Interventions for promoting smoking cessation during pregnancy (Cochrane Review).Wald JN, Hackshaw AK. 1996. Cigarette smoking: an epidemiological overview.