Súčasná doba disponuje čoraz väčším množstvom technických vymožeností; takmer každý z nás vlastní mobilný telefón a počítač s prístupom na internet. Veľa detí, mladých ľudí, ale aj dospelých sa čoraz viac stáva terčom posmechu, urážok, prenasledovania prostredníctvom mobilných telefónov a internetu. Predstieranie (impersonation) je druh kyberšikany, kedy sa útočník vydáva za niekoho iného, rozosiela pod jeho menom nevhodné správy a iné materiály v snahe ohroziť alebo poškodiť jeho vzťahy.
Kyberšikanu rozhodne netreba brať na ľahkú váhu. Existuje niekoľko spôsobov ako sa dá riešiť napríklad sa môžete obrátiť na telefonickú linku pomoci 116 111, ktorá je bezplatná a funguje 24 hodín denne, 7 dní v týždni
ZDROJ:
CPPAP-PRESOV.WEBNODE.SK- kyberšikanovanie
Sexuálne násilie je akákoľvek sexuálna aktivita bez súhlasu ženy, resp. druhej strany vrátane sexuálneho výsmechu a vtipov, dotieravého zízania a obzerania si.

ZDROJ:
RAINN.ORG- campus sexual violence
Zdrojom tohto článku je aj dokumentárny film The Hunting Ground natočený v roku 2015. Všetky informácie sa týkajú USA, univerzít v USA a kampusov alebo internátov, ktoré patria k univerzitám.
Informovanie nových partnerov o vašom STI (Sexuálne prenosné infekcie) je zásadným krokom k vytvoreniu zdravého vzťahu. Aj keď sa môžete cítiť trápne alebo nervózne z toho, že im to hovoríte, je dôležité, aby to vedeli skôr, ako budete mať sex. Opatrne porozmýšľajte, ako im to chcete povedať. Počas rozhovoru buďte otvorený a úprimný k svojmu stavu. A hlavne nezabudnite pri sexe s partnerom používať ochranu.
1. Vžite sa do ich kože. Predstavte si ako by ste na to reagovali vy. Ako by ste chceli aby vám to povedali. Na aké otázky by ste chceli odpovedať.
2. Dostatočne sa o STI informujte. Predtým, ako budete hovoriť, uistite sa, že máte presné informácie o svojom STI a testovaní nane, aby ste vedeli odpovedať na otázky ohľadom vášho zdravotného stavu a o konkrétnom STI.
3. Napíšte si scenár. Ak si myslíte, že budete nervózni, môžete si vopred vypracovať scenár. Napíšte si, čo si myslíte, že poviete druhej osobe. Nemusí to byť dlhá reč. Niekoľko úprimných viet vám môže pomôcť zistiť, ako to povedať správne.
4. Povedzte im to osobne. Najlepším spôsobom, ako túto správu oznámiť, je povedať to osobe priamo, ale možno jej to nebudete chcieť povedať osobne, najmä ak sa obávate, že sa nahnevá. Nájdite si tiché súkromné prostredie, aby ste ich mohli informovať.
5. Dajte im čas. Niektorí ľudia možno nevedia, ako majú na správu reagovať okamžite. Doprajte svojmu partnerovi dostatok času na prispôsobenie sa novinkám. Na stav vášho vzťahu nemusíte mať hneď odpoveď.
6. Snažte sa nebrať odmietnutie osobne. Váš partner sa môže rozhodnúť, že vás už nebude chcieť vídať. Ak je to váš prípad, skúste to nebrať osobne. Aj keď to môže ublížiť, pochopte, že existuje veľa ľudí, ktorým nevadí, ak má ich partner STI.
7. Starajte sa o svoje vlastné duševné a fyzické zdravie.
ZDROJ:
Sexting, zjednodušene posielanie intimnych fotiek, sa vyskytuje častejšie ako by sme si mysleli. Posielanie svojich nahých fotografií na internete je veľmi nebezpečné. Prieskumy dokonca ukázali, že až 12% dievčat v tínedžerskom veku sú pod nátlakom, aby svoje nahé fotky poslali.
Pokiaľ ťa niekto núti posielať tvoje nahé fotky alebo robiť veci, ktoré nechceš. Nenechaj sa. Na správy viac nereaguj a nenechaj sa vydierať.
Ak sa nátlak stupňuje alebo to prešlo do vyhrážania, choď za rodičmi. Pokiaľ z nejakého dôvodu nechceš ísť za rodičmi, skús ísť za iným dospelým, ktorému dôveruješ. Mal/a by si to tiež nahlásiť na polícii. Ak sa bojíš kontaktovať políciu, napíš do online poradne IPčko.sk.
ZDROJ:
Pohlavne prenosné choroby zvierat a človeka
V dnešnej dobe sú pohlavne prenosné choroby neustále na vzostupe. Nekolujú však iba medzi ľuďmi, ale aj v ríši zvierat. Pohlavne prenosné choroby u zvierat a ľudí majú historický vzťah. Viacero z častých pohlavných chorôb pochádza zo zvierat. Vieme napríklad, že kvapavka sa preniesla na človeka z hovädzieho dobytka. Syfilis sa na človeka dostal tiež z hovädzieho dobytka alebo oviec pred mnohými storočiami, pravdepodobne sexuálne. Poslednou a zároveň najsmrteľnejšou STI, ktorá migrovala na človeka, je HIV. O tomto ochorení taktiež jestvuje verzia, že sa k ľuďom dostala z opíc.
Najbežnejšou pohlavne prenosnou chorobou medzi zvieratami je dnes brucelóza (alebo nezdravá horúčka), ktorá je bežná u domácich hospodárskych zvierat. Vyskytuje sa najmä u cicavcov vrátane psov, kôz, jeleňov a potkanov. Je to bakteriálna infekcia, čiže sa dá liečiť antibiotikami. Medzi príznaky tejto choroby patrí potrat, zápal semenníkov a infekcie maternice. Ľudia môžu ochorieť na brucelózu pitím kontaminovaného mlieka alebo priamym kontaktom s infikovanými zvieratami. Nakoľko je táto choroba veľmi rozšírená a nebezpečná pre ľudí, odborníci by mali byť voči tejto chorobe ostražití. Kathryn Gamble, riaditeľka veterinárnych služieb v chicagskej zoo Lincoln Park hovorí: ,, My vyšetrujeme všetky naše domáce zvieratá na baktériu Brucellu, ktorá brucelózu spôsobuje.”
Ďalšou STD, ktorá je príznačná ako pre ľudí, tak pre zvieratá, sú chlamýdie. Táto bakteriálna infekcia sa zistila u najrôznejších druhov vrátane mnohých cicavcov, vtákov a plazov. Chlamýdie sa však dajú prenášať aj inak ako pohlavným stykom, a to cez sliznice, ako sú oči a urogenitálny trakt. To znamená, že matky ich môžu prenášať na novorodencov a muži sa môžu nakaziť bojom. Rovnako ako u ľudí, ochorenie môže vážne poškodiť reprodukčný systém a spôsobiť neplodnosť, potraty alebo rôzne zápaly. Vedci však už roky pracujú na vývine vakcinácie proti chlamýdiam. Vo zvieracej ríši sa zameriavajú na koaly, nakoľko vačkovce sú najviac ohrozené a sexuálne veľmi aktívne.
ZDROJ: discovermagazine.com
Napriek tomu, ako je osamelosť bežná, málokto si uvedomuje čo to vôbec je. Osamelosť totiž nezávisí na tom koľko máme kamarátov. Pocit osamelosti závisí od toho ako veľmi sa cítime emočne vzdialený od ľudí okolo nás.
Vedci na univerzite Brigham Young v USA preskúmali stovky štúdií o zdravotných účinkoch osamelosti a dospeli k zaujímavým výsledkom: sociálna izolácia zvyšuje riziko smrti človeka o 50%.
Osamelosť by sme nemali podceňovať a ignorovať. Môže predstavovať pre niektorých vážne psychologické zranenie a my pokiaľ o niekom vieme kto sa tak cíti mali by sme mu byť čo najviac na blízku.
ZDROJ: